Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

D

† Începutul anului bisericesc; Cuv. Simeon Stâlpnicul şi mama sa Marta; Sf. Dionisie Exiguul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv); Ap. 1 Cor.9, 2-12; Ev. Matei 18, 23-35

2

L

Sf. Mc. Mamant; Sf. Ioan Postitorul, patriarhul C-polului; Sf. Teodot şi Rufina

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

3

M

Sf. Sfinţit Mc. Antim, ep. Nicomidiei; Sf. Cuv. Neofit şi Meletie de la M-rea Stânişoara; Sf. Diacon Nonnosus

---

4

M

Sf. Sfinţit Mc. Vavila, ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise; Sf. Mc. Petroniu (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

5

J

† Sf. Prooroc Zaharia, tatăl Sf. Ioan Botezătorul şi Elisabeta, mama sa; Sf. Mc. Urban şi Avdeu

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

6

V

† Minunea Sf. Arh. Mihail în Colose; Sf. Eudoxie şi Vasilisa; Sf. Magnus (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

7

S

Sf. Mc. Sozont; Sf. Ap. Evor şi Onisifor;

Cuv. Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

8

D

† Naşterea Maicii Domnului

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica dinaintea Înălţării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim); Ap. Galateni 6, 11-18; Ev. Ioan 3, 13-17 şi ale Praznicului: Filipeni 2, 5-11, Luca 10, 38-42; 11, 27-28

9

L

Sf. Ioachim şi Ana; Sf. Mc. Severian;

†) Cuv. Onufrie de la Vorona şi Chiriac de la Tazlău

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

10

M

Sf. Mc. Minodora, Mitrodora şi Nimfodora;

Sf. Pulheria împărăteasa

---

11

M

Cuv. Teodora din Alexandria; Cuv. Eufrosin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

12

J

Sf. Mc. Autonom, Macedonie şi Teodul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

13

V

† Cuv. Ioan de la Prislop; Sf. Sfinţiţi Mc. Cornelie sutaşul, Lucian şi Leontie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

14

S

†) Înălţarea Sfintei şi de viaţă făcătoarei

Cruci (Post)

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

15

D

† Sf. Ier. Iosif de la Partoş; Sf. Mc. Nichita Romanul şi Nichita Gotul; Sf. Visarion, ep. Larisei

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica după Înălţarea Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos);

Ap. Galateni 2, 16-20; Ev. Marcu 8, 34-38; 9,1

16

L

Sf. Mari Mc. Eufimia şi Meletina

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

17

M

Sf. Mc. Sofia şi cele trei fiice: Pistis, Elpis şi Agapis

---

18

M

Sf. Eumenie, ep Gortinei; Sf. Mc. Ariadna (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

19

J

Sf. Mc. Trofim, Savatie şi Dorimedont

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

20

V

Sf. Mare Mc. Eustatie cu soţia sa Teopisti şi fiii lor Agapie şi Teopist (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

21

S

†) Sf. Dimitrie, ep. Rostovului Sf. Ap. Codrat;

Sf. Prooroc Iona

08:00 Utrenia

22

D

†) Sf. Sfinţit Mucenic Teodosie de la M-rea Brazi;

Sf. Mc. Foca, Isaac şi Martin

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată); Ap. 2 Cor. 9, 6-11; Ev. Luca 5, 1-11

23

L

Zămislirea Sf. Ioan Botezătorul; Cuv. Xantipa şi Polixenia

---

24

M

† Sf. Siluan Atonitul; Sf. Mc. Tecla; Cuv. Coprie;

Sf. Rupert si Virgil, episcopi de Salzburg

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

25

M

† Sf. Serghie de Radonej; Cuv. Eufrosina; Cuv. Pafnutie egipteanul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

26

J

Sf. Ap. şi Ev. Ioan, Cuvântătorul de Dumnezeu; Sf. Chiril şi Maria; †) Sf. Voievod Neagoe Basarab

18:00 Vecernia

27

V

† Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul; Sf. Mc. Calistrat; Sf. Mc. Epiharia; Sf. Ap. Marcu (Post)

18:00 Sf. Maslu, în sobor, cu rugăciuni de dezlegare

28

S

† Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Varuh; Sf. Mc. Pimen

---

29

D

Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Gudelia, Trifon

şi Petronia

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte - Iubirea vrăjmaşilor);

Ap. II Corinteni 11, 31-33; 12, 1-9; Ev. Luca 6, 31-36

30

L

Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, ep. Armeniei; Sf. Mc Ripsimia şi Gaiani

21:00 Priveghere cu Sf. Liturghie în cinstea sărb. Acoperământul Maicii Domnului

 

Vineri, 27 septembrie, la Capela Sf. Siluan, în continuarea Sf. Maslu se vor citi rugăciuni de dezlegare, iar apoi Părintele Ieromonah Matei Bilauca de la Mănăstirea Şinca Nouă, va vorbi despre „Frumuseţea vieţuirii monahale, plecând de la exemplul Cuviosului Siluan Atonitul”.

Duminică, 29 septembrie, cu ocazia sărbătoririi hramului Capelei noastre, „Sf. Cuvios Siluan Atonitul”, Sf. Liturghie se va oficia la biserica „Alte Haidhauser Kirche”. La orele 13:30 va începe agapa de hram, la sala parohială (Kirchenstr. 6), incluzând şi un program artistic, iar în continuare, ne vom deplasa pentru o vizită a şantierului Aşezământului bisericesc în construcţie (Kastelburgstr. 88, 81245 München), unde vom rosti o rugăciune în noua biserică.

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici