Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Joi

1 decembrie

Sf. Prooroc Naum; Cuv. Filaret Milostivul

Ziua Naţională a României

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

2 decembrie

Sf. Prooroc Avacum; Sf. Mc Meropi; Sf. Chiril Fileotul

0800 Utrenia

1800 Sfinţirea Apei

Sâmbătă

3 decembrie

† Cuv. Gheorghe de la Cernica; Sf. Proroc Sofonie; Cuv Ioan Sinaitul (Dezl. la peşte)

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

4 decembrie

Duminica 27-a după Rusalii (Vindecarea femeii gârbove); † Sf. Mare Mc. Varvara; Cuv. Ioan Damaschin (Dezl. la peşte)

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

Luni

5 decembrie

Sf. Sava cel Sfinţit; Sf. Mc Anastasie ; Cuv. Nectarie (Dezl. la peşte)

0800 Utrenia

1800 Vecernia cu Litie

Marţi

6 decembrie

Sf. Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (Dezl. la peşte)

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

 

Miercuri

7 decembrie

† Sf. Mc. Filoteia de la Curtea de Argeş;  Sf. Ambrozie al Mediolanului

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

8 decembrie

Cuv. Patapie şi Sofronie, ep. Ciprului

 

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

9 decembrie

Zămislirea Sf. Fecioare de către Sf. Ana; Sf. Ana proorociţa

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

10 decembrie

Sf. Mc. Mina, Ermoghen şi Eugraf; Sf. Ştefan Despotul şi Anghelina (Dezl. la peşte)

0800 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană

1800 Vecernia

Duminică

11 decembrie

Duminica 28-a după Rusalii (a Sfinţilor Stră-moşi); Cuv. Daniil Stâlpnicul şi Luca; Sf. Mc. Vichentie (Dezl. la peşte)

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

 

Luni

12 decembrie

† Sf. Ierarh Spiridon, făcătorul de minuni

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Marţi

13 decembrie

† Sf Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei; Sf. Mc. Eustratie, Evghenie şi Lucia (Dezl. la peşte)

---

Miercuri

14 decembrie

Sf. Mc. Tirs, Calinic, Filimon şi Apolonie

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

15 decembrie

† Sf. Sfinţit Mc. Elefterie, Suzana şi Vah cel Nou

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

16 decembrie

Sf. Prooroc Agheu; Sf. Mc. Marin; Sf. Teofana Împărăteasa

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu cu rugăciuni de dezlegare

Sâmbătă

17 decembrie

Sf. Prooroc Daniil şi Sf. trei tineri: Anania, Azaria şi Misail (Dezl. la peşte)

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

18 decembrie

Duminica dinaintea Naşterii Domnului

(a Sfinţilor Părinţi după trup ai Domnului);

† Cuv Daniil Sihastrul; Sf. Mc. Sebastian şi Zoe; Cuv. Modest (Dezl. la peşte)

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie & Concert de Colinde al tinerilor

(Alte Heidhauser Kirche)

Luni

19 decembrie

Sf. Bonifatie; Cuv Grichentie; Sf. Mc. Trifon; Sf. Aglaia

0800 Utrenia

1800 Concert de colinde

(Alte Heidhauser Kirche)

Marţi

20 decembrie

Înainteprăznuirea Naşterii Domnului;  Sf. Sfinţit Mc. Ignatie Teoforul; Sf. Ioan din Kronstadt

---

Miercuri

21 decembrie

Sf. Mc. Iuliana; Sf. Temistocle

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

22 decembrie

† Sf. Ierarh Petru Movilă, Mitropolitul Kievului; Sf. Mc. Anastasie; Sf. Mc. Hrisogon şi Teodota

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

23 decembrie

Sf. 10 Mc. din Creta; Cuv Pavel şi Naum

0730 Ceasurile Împărăteşti

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

24 decembrie

Cuv. Mc. Eugenia (Ajunul Crăciunului)

0800 Utrenia

1800 Vecernia Mare cu Litie

+ Colinde

Duminică

25 decembrie

† Naşterea Domnului - Crăciunul

0930 Ceasurile, Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare + Concert de Colinde al copiilor + Moş Crăciun

 (Alte Heidhauser Kirche)

Luni

26 decembrie

† Soborul Maicii Domnului; Cuv. Nicodim de la Tismana

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

Marţi

27 decembrie

† Sf. Ap. Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

 

Miercuri

28 decembrie

Sf. 20 000 de mucenici din Nicomidia (Harţi)

---

Joi

29 decembrie

Sf. 14 000 de prunci ucişi din porunca lui Irod; Cuv. Marcel

---

Vineri

30 decembrie

Sf. Mc. Anisia; Cuv Teodora din Cezareea; cuv. Leon (Harţi)

---

Sâmbătă

31 decembrie

Cuv. Melania Romana; Sf. Mc. Hermes (Odovania Praznicului Naşterii Domnului

1800 Vecernia cu Litie

 

Duminică, 18 decembrie, vom avea bucuria să fim colindaţi de tinerii noştri, în continuarea Sf. Liturghii. Copiii vor susţine concertul de colinde în ziua de Crăciun, 25 decembrie, în continuarea Sf. Liturghii, aşteptând tot atunci şi venirea lui Moş Crăciun.

 

Luni, 19 decembrie, la orele 18:00, vom avea bucuria de a primi colinda Corului Ciprian Porumbescu din Suceava, la biserica Alte Haidhauser Kirche.

Calendar

Vineri 24 martie
    
Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

08:00 Utrenia
21:00 Vecernia cu Litie

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.03.24 Seara,  săvârşeşte Vecernia cu Litie, la Capela Sf. Siluan; în continuare program de spovedanii.

2017.03.25 Slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Capela Sf. Siluan.

2017.03.26 Împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia Bunavestire din München (paroh P.C. Pr. Simion Felecan), cu prilejul hramului; participă la agapă.






Mai multe