Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Duminică

1 ianuarie

† Duminica dinaintea Botezului Domnului;

Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Sf. Grigorie şi Nona

 

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

 

Luni

2 ianuarie

Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Silvestru ep. Romei; Sf. Serghie; † Sf. Serafim de Sarov;

---

Marţi

3 ianuarie

Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie; Sf. Tomaida din Lesbos

 

1800 Vecernia

Miercuri

4 ianuarie

Soborul Sf. 70 de Apostoli; Cuv. Teoctist (Harţi)

 

 

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

5 ianuarie

Sf. Mc. Teopempt şi Teona; Cuv. Sinclitichia

(Ajunul Bobotezei - post)

0800 Ceasurile Împărăteşti

1800 Vecernia

Vineri

6 ianuarie

† Botezul Domnului - Boboteaza

(Harţi)

0915 Ceasurile, Sf. Liturghie şi Sfinţirea Mare a apei

(Alte Heidhauser Kirche)

Sâmbătă

7 ianuarie

† Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

Duminică

8 ianuarie

† Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului); Cuvioşii Gheorghe Hozevitul şi Emilian Mărt; Cuv. Domnica

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

 

Luni

9 ianuarie

Sf. Mc. Polieuct; Cuv. Eustratie

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Marţi

10 ianuarie

Sf. Grigorie. ep. Nisei; Cuv. Dometian, ep. Meletinei şi Marcian;  Cuv. Antipa de la Calapodeşti

---

Miercuri

11 ianuarie

Cuv. Teodosie cel Mare, încep. vieţii de obşte; Cuv. Vitalie

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

12 ianuarie

Sf. Mc. Tatiana diaconiţa şi Eutasia

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

13 ianuarie

Sf. Mc. Ermil şi Stratonic; Cuv. Iacob din Nisibe

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

14 ianuarie

Cuv. Părinţi ucişi în Sinai şi Rait; Sf. Nina, luminătoarea Georgiei

0730 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană

1800 Rugăciune în lb. germană a tinerilor ortodocşi din München

Duminică

15 ianuarie

† Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi); Cuv. Pavel Tebeul şi Ioan Colibaşul

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

Luni

16 ianuarie

Închinarea cinstitului lanţ al Sf. Ap. Petru

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Marţi

17 ianuarie

Cuv. Antonie cel Mare; Sf. Gheorghe, Noul Mucenic; Sf. Teodosie cel Mare şi Placila

 

Miercuri

18 ianuarie

Cuv. Atanasie şi Chiril, Arhiepiscopii Alexandriei

0800 Utrenia

 

Joi

19 ianuarie

Cuv. Macarie Egipteanul şi Arsenie; Sf.  Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului; Cuv. Eufrasia

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

20 ianuarie

Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. Vas şi Eusebiu

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

21 ianuarie

Cuv. Maxim Mărturisitorul; Sf. Mc. Evghenie şi Neofit

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

22 ianuarie

† Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu); Sf. Ap. Timotei; Cuv. Mc. Anastasie Persul

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

Luni

23 ianuarie

Sf. Sfinţit Mc. Clement al Ancirei şi Agatanghel; Sf. Paulin de Nola şi Terasia

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Marţi

24 ianuarie

Cuv. Xenia din Petersburg; Sf. Mc. Vavila, Timotei şi Agapie

---

 Miercuri

25 Ianuarie

Sf. Grigorie Teologul; Sf. Bretanion, ep. Tomisului

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

26 ianuarie

Cuv. Xenofont, soţia sa Maria şi fii lor Arcadie şi Ioan

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

27 ianuarie

† Aducerea moaştelor Sf. Ioan Gură de Aur

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

28 ianuarie

Cuv. Efrem Sirul, Paladie şi Iacob

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

29 ianuarie

† Aducerea moaştelor Sf. Sfinţit Mucenic Ignatie Teoforul

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Heidhauser Kirche)

Luni

30 ianuarie

† Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur;

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

 

Marţi

31 ianuarie

Sf. doctori fără de arginţi Chir şi Ioan; Sf. Mucenic Victorin

---

 

Între 4-8 ianuarie, cu prilejul Praznicului Bobotezei, PS Părinte Episcop Sofian Braşoveanul şi PC Părinte Mihai Baku vor binecuvânta casele credincioşilor cu Aghiasma Mare. Cei doritori sunt rugaţi să se înscrie. Pot face aceasta prin e-mail (Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.), telefonic (089/66060884) sau, în 6 ianuarie, la biserică

Miercuri, 18 ianuarie 2017, la orele19:00, va avea loc in biserica evanghelică St. Matthäus (Nussbaumstr. 1, 80336 München) serviciul ecumenic prilejuit de „Săptămâna de rugăciune pentru unitatea creştinilor”. Acesta va prezidat de episcopul evanghelic Heinrich Bedford-Strohm şi de Cardinalul Reinhard Marx, Arhiepiscop de München şi Freising. Va fi prezent şi PS Sofian Braşoveanul. Cei care doriţi şi puteţi participa, sunteţi bineveniţi.

Calendar

Miercuri 26 Iulie

Sf. Cuv. Ioanichie cel Nou de la Muscel; Sf. Sfinţit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Paraschevi din Roma (Post)
    
08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

 

 

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.07.26 Împreună cu P.C. Pr. Marius Jidveian, este primit de primarul oraşului Passau, dl. Jürgen Dupper, pentru a discuta referitor la situaţia parohiei ortodoxe româneşti din acest oraş.

2017.07.27 Seara, săvârşeşte Vecernia la Capela Sf. Siluan.

2017.07.28 Seara, săvârşeşte Taina Sf. Maslu la Capela Sf. Siluan; în continuare program de spovedanii.



Mai multe