Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

M

Scoaterea Sf. Cruci; Sf. 7 fraţi Macabei, împreună cu mama lor Solomoni şi dascălul lor Eleazar

(Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului)

---

2

M

Aducerea moaştelor Sf. Mc. Ştefan; Dreptul Gamaliel

Binecredinciosul Împărat Justinian (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

3

J

Cuv. Isachie, Dalmat şi Faust; Sf. Salomeea mironosiţa; Sf. Mc. Ştefan, ep Romei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

4

V

Sf. 7 tineri din Efes; Cuv. Mc. Evdochia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

5

S

† Cuv. Ioan Iacob Hozevitul; Sf. Mc. Evsignie şi Fabie; Cuv. Nona (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

6

D

† Schimbarea la Faţă a Domnului

(Dezlegare la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Toate ale Praznicului Ap. 2 Petru 1, 10-19; Ev. Matei 17, 1-9

7

L

† Cuv. Teodora de la Sihla; Sf. Mc. Dometie Persul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

8

M

Sf. Emilian mărt.; Sf. Mc. Leonid, Stirachie şi Miron; Sf. Miron din Creta (Post)

---

9

M

Sf. Ap. Matia; Sf. Mc. Antonin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

10

J

Sf. Mc. Lavrentie arhidiaconul, Xist şi Ipolit (Post)

---

11

V

† Sf. Nifon, patriarhul Constantinopolului;

Sf. Mc. Evplu (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

12

S

Sf. Mc. Fotie şi Anichit; Sf. Pamfil (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia & Cerc Biblic

13

D

Mutarea moaştelor Sf. Maxim Mărturisitorul (Odovania Praznicului Schimbării la Faţă; post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunatecului);  Ap. 1 Cor.4, 9-16; Ev. Mt.,17, 14-23.

14

L

Sf. Prooroc Miheea; Sf. Mc. Marcel şi Ursichie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

15

M

† Adormirea Maicii Domnului

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

16

M

Sf. Mahramă a Domnului; † Sf. Mc. Brâncoveni; Cuv. Iosif de la Văratec (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

17

J

Sf. Mc. Miron, Straton, Ciprian şi Tirs

---

18

V

Sf. Mc. Flor şi Lavru; Sf. Polien (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

19

S

Sf. Mc. Andrei Stratilat; Sf. Timotei şi Agapie; Sf. Tecla

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

20

D

Sf. Prooroc Samuel; Sf. Mc. Eliodor şi Sever

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv); Ap. 1 Cor.,9, 2-12; Ev. Matei 18, 23-35.

21

L

Sf. Ap. Tadeu; Sf. Mc. Donat, Silvan şi Venust; Sf. Mc. Vasa; Sf. Isaac şi Rebeca

---

22

M

Sf. Mc. Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu şi Or

---

23

M

Sf. Mc. Lup şi Irineu; Sf. Calinic patriarhul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

24

J

Sf. Mc Eutihie şi Taţian; Sf. Cosma Etolianul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

25

V

Aducerea moaştelor Sf. Ap. Vartolomeu; Sf. Ap. Tit (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

26

S

Sf. Mc. Adrian şi Natalia; Sf. Atic

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

27

D

Cuv. Pimen; Sf. Mc. Eutalia; Sf. Fanurie şi Osie; Sf. Monica

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 12-a după Rusalii (Tânărul bogat); Ap. 1 Cor.15, 1-11; Ev. Matei 19, 16-26.

28

L

Cuv. Moise etiopianul; Sf. Mc. Diomid; Sf. Ana proorociţa

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

29

M

Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul (Post)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 

30

M

Sf. Ier. Alexandru, Ioan şi Pavel cel Nou; Cuv. Fantin; Sf. Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei; Sf. Ierah Ioan de la Râşca

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

31

J

Punerea în raclă a Brâului Maicii Domnului

---

Calendar

Duminică 20 August

Sf. Prooroc Samuel; Sf. Mc. Eliodor şi Sever

 

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

 

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.08.16 Slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov, cu prilejul celui de-al doilea hram al mănăstirii.

2017.08.17 Participă, la Bucureşti, la lucrările Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

2017.08.18 Participă, la Bucureşti, la lucrările Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.



Mai multe