Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

M

Sf. Prooroc Ieremia; Sf. Cuv. Mc. Eftimie, Ignatie şi Acachie; Sf. Cuv. Isidora (Dezlegare la peşte)

---

2

M

Înjumătăţirea Cincizecimii; Aducerea moaştelor Sf. Atanasie cel Mare; †) Sf. Ier. Atanasie al III-lea Patelarie (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

3

J

†) Sf. Cuv. Irodion de la Lainici; Sf. Mc. Timotei şi soţia sa Mavra; Sf. Mc. Diodor şi Rodopian, diaconul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

4

V

Sf. Mc. Pelaghia; Sf. Cuv. Valerian şi Nichifor (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

5

S

Sf. M. Mc. Irina; Sf. Mc. Neofit, Gaie şi Gaian

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

6

D

Sf. şi Dreptul Iov; Sf. Cuv. Mamant, Pahomie şi Ilarion 

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 5-a după Sf. Paşti (a Samarinencei); Ap. Fapte XI, 19-30; Ev. Ioan IV, 5-42

7

L

Arătarea semnului Sf. Cruci pe cer la Ierusalim; Sf. Mc. Acachie şi Codrat

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

8

M

†) Sf. Ap. şi Ev. Ioan; Sf. Cuv. Arsenie cel Mare; Sf. Emilia

---

9

M

Aducerea moaştelor Sf. Ier. Nicolae la Bari; Sf. Prooroc Isaia; Sf. Mc. Hristofor (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

10

J

Sf. Ap. Simon Zilotul; Sf. Cuv. Isihie Mărt. şi Lavrentie

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

11

V

Sf. Sfinţit Mc. Mochie; Sf. Chiril şi Metodie, apostolii slavilor (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

12

S

†) Sf. Mc. Ioan Valahul; Sf. Epifanie, Arhiep. Ciprului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

13

D

Sf. Mc. Glicheria; Sf. Cuv. Serghie Mărturisitorul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 6-a după Paşti (Vindecarea orbului din naştere); 

Ap. Fapte XVI, 16-34; Ev. Ioan IX, 1-38

14

L

Sf. Mc. Isidor; Sf. Sfinţit Mc. Terapont

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

15

M

Sf. Cuv. Pahomie cel Mare; Sf. Cuv. Ahile, Ep. Larisei ; Sf. Ier. Iacob Putneanul, mitropolitul Moldovei

---

16

M

Sf. Cuv. Teodor cel Sfinţit ; Cuv. Sila, Paisie şi Natan de la Sihăstria Putnei (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

17

J

(†) Înălţarea Domnului (Ziua Eroilor)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

18

V

Sf. Mc. Petru, Dionisie şi Hristina; Sf. Mc. Teodot şi cele 7 Sf. Mc. fecioare (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

19

S

Sf. Sfinţit Mc. Patrichie; Sf. Mc. Chiriachi

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

20

D

Sf. Mc. Talaleu; Sf. Cuv. Talasie; Sf. Cuv. Marcu Pustnicul 

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic); Ap. Fapte XX, 16-18; 28-36; Ev. Ioan XVII, 1-13

21

L

†) Sf. Împăraţi, întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 

22

M

Sf. Mc. Vasilisc şi Marcel; Sf. Părinţi de la Sinodul al II-lea Ecumenic; Sf. Mc. Sofia, doctoriţa

---

23

M

Sf. Cuv. Mihail Mărt., Ep. Sinadei; Sf. Maria lui Cleopa (Dezlegare la peşte)  

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

24

J

Sf. Cuv. Simeon; Sf. Mc. Serapion; Sf. Mc. Marciana

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

25

V

† A treia aflare a Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Celestin (Dezlegare la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

26

S

Sf. Ap. Carp şi Alfeu, din cei 70; Sf. Mc. Averchie

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

27

D

Pogorârea Sf. Duh - Rusaliie

Sf. Mc. Iuliu Veteranul; Sf. Mărt. Ioan Rusul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 8-a după Sf. Paşti (a Cinzecimii); Ap. Fapte II, 1-11; Ev. Ioan VII, 37-53; VIII, 12

28

L

Sf. Treime; Sf. Sfintit Mc. Eutihie, Ep. Melitinei; Sf. Cuv. Nichita Mărt., Ep. Calcedonului

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 

29

M

Sf. Mc. Teodosia; Sf. Sfinţit Mc. Olivian şi Alexandru

---

30

M

Sf. Cuv. Isaachie Mărt. şi Varlaam; Sf. Mc. Natalie (Harţi)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

31

J

Sf. Mc. Ermie; Sf. Mc. Eusebie şi Haralambie

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici