Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

V

Sf. Prooroc Naum; Cuv. Filaret Milostivul

Ziua Naţională a României

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia, Tedeum, Colinde

2

S

Sf. Prooroc Avacum; Sf. Mc Meropi; Sf. Chiril Fileotul (Dezl. la peşte

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

3

D

† Cuv. Gheorghe de la Cernica; Sf. Proroc Sofonie; Cuv Ioan Sinaitul (Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 31-a după Rusalii (Vindecarea orbului din Ierihon); Ap. 1Tim. 1, 15-17; Ev. Luca 18, 35-43.

4

L

† Sf. Mare Mc. Varvara; Cuv. Ioan Damaschin (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

5

M

Sf. Sava cel Sfinţit; Sf. Mc Anastasie (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia cu Litie

6

M

Sf. Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei

(Dezl. la peşte)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

7

J

† Sf. Mc. Filoteia de la Curtea de Argeş;  Sf. Ambrozie al Mediolanului Dezl. la peşte)

---

8

V

Cuv. Patapie şi Sofronie, ep. Ciprului

 

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

9

S

Zămislirea Sf. Fecioare de către Sf. Ana; Sf. Ana proorociţa Dezl. la peşte)

07:30 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană

18:00 Vecernia

10

D

Sf. Mc. Mina, Ermoghen şi Eugraf; Sf. Ştefan Despotul şi Anghelina (Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Concert de Colinde – Biserica St. Johann Baptist

Duminica 27-a după Rusalii (Vindecarea femeii gârbove); Ap. Efes. 6, 10-17; Ev. Luca 13, 10-17.

11

L

Cuv. Daniil Stâlpnicul şi Luca; Sf. Mc. Vichentie

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

12

M

† Sf. Ierarh Spiridon, făcătorul de minuni (Dezl. la peşte)

---

13

M

† Sf Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei; Sf. Mc. Eustratie, Evghenie şi Lucia (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

14

J

Sf. Mc. Tirs, Calinic, Filimon şi Apolonie

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

15

V

† Sf. Sfinţit Mc. Elefterie, Suzana şi Vah cel Nou

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu cu Rugăciuni de dezlegare

16

S

Sf. Prooroc Agheu; Sf. Mc. Marin; Sf. Teofana Împărăteasa (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

17

D

Sf. Prooroc Daniil şi Sf. trei tineri: Anania, Azaria şi Misail (Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile, Sf. Liturghie şi concertul de colinde al tinerilor
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 28-a după Rusalii (a Sfinţilor Strămoşi după trup ai Domnului); Ap. Coloseni 3, 4-11; Ev. Luca 14, 16-24.

18

L

† Cuv Daniil Sihastrul; Sf. Mc. Sebastian şi Zoe; Cuv. Modest arhiep. Ierusalimului (Dezl. la peşte)

18:00 Vecernia

19

M

Sf. Bonifatie; Cuv Grichentie; Sf. Mc. Trifon; Sf. Aglaia

---

20

M

Înainteprăznuirea Naşterii Domnului;  Sf. Sfinţit Mc. Ignatie Teoforul; Sf. Ioan din Kronstadt

18:00 Rugăciunea lui Iisus

21

J

Sf. Mc. Iuliana; Sf. Temistocle

18:00 Vecernia

22

V

† Sf. Ierarh Petru Movilă, Mitropolitul Kievului; Sf. Mc. Anastasie; Sf. Mc. Hrisogon şi Teodota

08:00 Ceasurile Împărăteşti
18:00 Sf. Maslu

23

S

Sf. 10 Mc. din Creta; Cuv Pavel şi Naum

18:00 Vecernia

24

D

Cuv. Mc. Eugenia (Ajunul Crăciunului)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Vecernia cu Litie; Colinde

Duminica dinaintea Naşterii Domnului (a Sfinţilor Părinţi după trup ai Domnului); Ap. Evrei 11, 9-10; 32-40; Ev. Matei 1,1-25.

25

L

† Naşterea Domnului - Crăciunul

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare; Colinda copii-lor şi venirea lui Moş Crăciun

(Alte Haidhauser Kirche)

26

M

† Soborul Maicii Domnului; Cuv. Nicodim de la Tismana

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

27

M

† Sf. Ap. Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan (Harţi)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

28

J

Sf. 20 000 de mucenici din Nicomidia

---

29

V

Sf. 14 000 de prunci ucişi din porunca lui Irod(Harţi)

---

30

S

Sf. Mc. Anisia; Cuv Teodora din Cezareea; cuv. Leon

---

31

D

Cuv. Melania Romana; Sf. Mc. Hermes (Odovania Praznicului Naşterii Domnului

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

21:00 Priveghere cu Sf. Liturghie

Duminica după Naşterea Domnului (a Sfinţilor Iosif Logodnicul, David Proorocul şi Iacob, ruda Domnului); Ap. Galateni 1, 11-19; Ev. Matei 2,13-23 (Fuga în Egipt).

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici