Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

J

Cuv. Mc. Evdochia; Cuv. Domnina (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecerniţa Mare

2

V

Sf. Sfinţit Mc. Teodot; Sf. Mc Isichie şi Nestor (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

3

S

Sf. Mucenici Eutropie, Cleonic şi Vasilisc (Post)

18:00 Vecernia

4

D

Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel şi Iuliana

(Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a doua din Post (a Sf. Grigorie Palama); Ap. Evrei 1, 10-14; 2,1-3 şi Evrei 7, 26-28; 8, 1-2;

Ev. Marcu 2, 1-12 şi Ioan 10, 9-16; glas 6, voscr. 6

5

L

Sf. Sfinţit Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida (Post)

18:00 Pavecerniţa Mare

6

M

Sfinţii 42 Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin (Post)

----

7

M

Sf. Mc. Efrem, episcopul Tomisului Sf. Mc. din Herson: Vasilevs, Eterie, Efrem, Evghenie, Capiton, Agatodor şi Elpidie; (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

8

J

Cuv. Teofilact Mărturisitorul, ep. Nicomidiei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecerniţa Mare

9

V

† Sf. 40 de Mucenici din Sevastia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

10

S

Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie şi cei împreună cu ei

 (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

11

D

Sf. Sofronie, patr. Ierusalimului; Sf. Mc. Trofim şi Lalu (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a treia din Post (a Sfintei Cruci); Ap. Evrei 4, 14-16; 5, 1-6; Ev. Marcu 8, 34-38; 9,1;

glas 7, voscr. 7

12

L

Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul; Sf. Cuv. Simeon Noul Teolog (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecerniţa Mare

13

M

Aducerea moaştelor Sf. Nichifor, patriarhul

Constantinopolului (Post)

---

14

M

Cuv. Benedict; Sf. Mc. Alexandru, preotul; Sf. Teognost

(Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

15

J

Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Timolau; Sf. Aristobul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecerniţa Mare

16

V

Sf. Mucenici: Sabin, Papa, Roman şi Anin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

17

S

 

Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu; Sf. Mc. Marin (Post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas
17:00 Conferinţă (Kirchenstr. 6)

18

D

Sf. Chiril, patriarhul Ierusalimului (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a patra din Post (a Sf. Ioan Scărarul); Ap. Evrei 6, 13-20 şi Efeseni 5, 8-19; Ev. Marcu 9, 17-32 şi Matei 4, 25; 5, 1-12; glas 8, voscr. 8

19

L

Sf. Mc. Hrisant, Daria şi Ilaria (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

20

M

Cuv. Mc. ucişi în M-rea Sf. Sava cel Sfinţit (Post)

---

21

M

Cuv. Iacov Mărturisitorul; Sf. Toma şi Serapion (Post)

18:00 Denia Canonului Mare

22

J

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, preotul din Ancira; Sf. Drosida (Post)

18:00 Pavecerniţa Mare

23

V

Cuv. Mc. Nicon şi cei 199 ucenici ai lui (Post)

18:00 Denia Acatistului Buneivestiri

24

S

Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia;

Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

18:00 Vecernia

25

D

† Buna-Vestire (Dezlegare la peşte)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a cincia din Post; Ap. Evrei 9, 11-14 şi Evrei 2, 11-18; Ev. Marcu 10, 32-45 şi Luca 1, 24-38, glas 1, voscr. 9

26

L

Soborul Arhanghelului Gavriil; Sf. Mc. Montanus, preotul

şi soţia sa Maxima; Sf. 26 de Mucenici din Goţia

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

27

M

Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania; Sf. Filit şi Lidia (Post)

---

28

M

Cuv. Ştefan şi Ilarion cel Nou (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

29

J

Cuv. Marcu, episcopul Aretuselor; Chiril diaconul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecerniţa Mare

30

V

Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula (Post)

18:00 Sf. Maslu cu rugăciuni de dezlegare

31

S

Cuv. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Acachie şi Veniamin; Sf. Inochentie al Moscovei (Sâmbăta lui Lazăr - Post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas
18:00 Vecernia

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici