Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Miercuri

01 martie

Cuv. Mc. Evdochia; Cuv. Domnina (Post)

 08:00 Utrenia

18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea III-a)

Joi

02 martie

Sf. Sfinţit Mc. Teodot; Sf. Mc Isichie şi Nestor (Post)

 08:00 Utrenia

Canonul cel Mare (partea IV-a)

Vineri

03 martie

Sf. Mucenici Eutropie, Cleonic şi Vasilisc (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

04 martie

Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel şi Iuliana (Sâmbăta Sf. Teodor; post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Pomenirea celor Răposaţi

18:00 Vecernia

Duminică

05 martie

Duminica Ortodoxiei

Sf. Sfinţit Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

06 martie

Sfinţii 42 Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

07 martie

Sf. Mc. din Herson: Vasilevs, Eterie, Efrem, Evghenie, Capiton, Agatodor şi Elpidie (Post)

---

Miercuri

08 martie

Cuv. Teofilact Mărturisitorul, ep. Nicomidiei (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

09 martie

† Sf. 40 de Mucenici din Sevastia (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

10 martie

Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie şi cei împreună cu ei (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

11 martie

Sf. Sofronie, patr. Ierusalimului; Sf. Mc. Trofim şi Lalu (Post)

08:00 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană; parastas

18:00 Vecernia

Duminică

12 martie

Duminica Sf. Grigorie Palama;

Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

13 martie

Aducerea moaştelor Sf. Nichifor, patriarhul Constantinopolului (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

14 martie

Cuv. Benedict; Sf. Mc. Alexandru, preotul; Sf. Teognost (Post)

---

Miercuri

15 martie

Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Timolau; Sf. Aristobul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

16 martie

Sf. Mucenici: Sabin, Papa, Roman şi Anin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

17 martie

Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu; Sf. Mc. Marin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

18 martie

Sf. Chiril, patriarhul Ierusalimului (Post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas

18:00 Vecernia & Cerc Biblic

Duminică

19 martie

Duminica Sfintei Cruci;

Sf. Mc. Hrisant, Daria şi Ilaria (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

20 martie

Cuv. Mc. ucişi în M-rea Sf. Sava cel Sfinţit (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

21 martie

Cuv. Iacov Mărturisitorul; Sf. Toma şi Serapion (Post)

---

Miercuri

22 martie

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, preotul din Ancira; Sf. Drosida (Post)

 08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

23 martie

Cuv. Mc. Nicon şi cei 199 ucenici ai lui (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

24 martie

Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

08:00 Utrenia

21:00 Vecernia cu Litie

Sâmbătă

25 martie

† Buna-Vestire (Dezlegare la peşte)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie 18:00 Vecernia

Duminică

26 martie

Duminica Cuv. Ioan Scürarul;

Soborul Arhanghelului Gavriil; Sf. Mc. Montanus, preotul şi soţia sa Maxima (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

27 martie

Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania; Sf. Filit şi Lidia (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

28 martie

Cuv. Ştefan şi Ilarion cel Nou (Post)

---

Miercuri

29 martie

Cuv. Marcu, episcopul Aretuselor; Chiril diaconul (Post)

18:00 Denia Canonului Mare

Joi

30 martie

Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula (Post)

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

31 martie

Cuv. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Acachie şi Veniamin; Sf. Inochentie al Moscovei (Post)

18:00 Denia Acatistului Buneivestiri

 

 

 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici