Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

 

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

 

Marţi

1 noiembrie

† Sf. doctori fără de arginţi Cosma şi Damian din Asia; Sf. Erminingheld

1800 Vecernia şi Pomenirea celor răposaţi

 

Miercuri

2 noiembrie

Sf. Mc. Achindin Pigasie, Aftonie şi Elpidifor

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

3 noiembrie

Sf. Mc. Achepsima, Iosif şi Aitala

---

Vineri

4 noiembrie

Cuv. Ioanichie cel Mare; Sf. Mc Nicandru Ep. şi Ermeu Preotul

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

5 noiembrie

 Sf. Mc. Galaction şi Epistimia; Timotei, Teofil şi Teotim 

0800 Utrenia

Vecernia

Duminică             6 noiembrie

Duminica 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair); Sf. Pavel Mărturisitorul; Cuv. Luca

 

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

7 noiembrie

Sf. 33 de Mucenici din Melitina; Cuv. Lazăr

 

1800 Vecernia cu Litie

Marţi

8 noiembrie

† Soborul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

 

Miercuri

9 noiembrie

Sf. Mc. Claudiu, Castor, Sempronian şi Nicostrat; Sf. Ierarh Nectarie Taumaturgul

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

10 noiembrie

Sf. Ap. Orest, Olimp, Rodion, Erast şi Sosipatru

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

11 noiembrie

† Sfinţii Mucenici: Mina, Victor şi Vichentie; Sf. Muceniţă Ştefanida; Cuviosul Teodor Studitul

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

12 noiembrie

Sf. Ioan cel Milostiv, patr. Alexandriei; Cuv. Nil Pustnicul

0800 Utrenia

1800 Vecernia + Cerc biblic

Duminică

13 noiembrie

Duminica 25-a după Rusalii (Pilda Samari-neanului milostiv); Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului; Cuv. Damaschin

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

14 noiembrie

Sf. Ap. Filip; Sf. Grigorie Palama; Sf. Iustinian şi Teodora (Lăsatul secului pentru Postul Crăciunului)

---

Marţi

15 noiembrie

† Cuv. Paisie de la Neamţ; Sf. Mc. Gurie (Începutul Postului Crăciunului)

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Miercuri

16 noiembrie

† Sf. Apostol şi Evanghelist Matei

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

17 noiembrie

Sf. Grigorie Taumaturgul. Ep. Neocezareei

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

18 noiembrie

Sf. M. Mc. Platon; Sf. Mc. Romano şi Zaheu diaconul

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

19 noiembrie

Sf. Prooroc Avdie; Sf. Mc. Varlaam

0800 Utrenia

1800 Vecernia + Conferinţă

Duminică

20 noiembrie

Duminica 26-a după Rusalii  (Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina); Cuv. Grigorie Decapolitul; Sf. Mc. Dasie;

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

21 noiembrie

† Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezl. la peşte)

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

1800 Vecernia

Marţi

22 noiembrie

Sf. Ap. Filimon, Onisim şi Arhip; Sf. Mc. Cecilia

---

Miercuri

23 noiembrie

† Cuv. Antonie de la Iezerul-Vâlcea; Sf. Amfilohie; Sf. Alexandru Nevski

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

24 noiembrie

Sf. Mc. Clement, ep. Romei şi Petru al Alexandriei

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

25 noiembrie

Sf. M. Mc. Ecaterina; Sf. Mc. Mercurie

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

26 noiembrie

Sf. Alipie Stâlpnicul; Cuv. Stelian Paflagonul

(Dezl. la peşte)

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

27 noiembrie

† Duminica 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat - păzirea poruncilor); Sf. Mare Mc. Iacob Persul; Cuv. Natanail (Dezl. la peşte)

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

28 noiembrie

Cuv. Ştefan cel Nou; Sf. Mc. Irinarh

---

Marţi

29 noiembrie

Sf. Mc. Paramon şi Filumen

0800 Utrenia

1800 Vecernia cu Litie

Miercuri

30 noiembrie

Sf. Ap. Andrei, cel întâi chemat, ocrotitorul României (Dezl. la peşte)

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

1800 Rugăciunea lui Iisus

Calendar

Vineri 24 martie
    
Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

08:00 Utrenia
21:00 Vecernia cu Litie

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.03.24 Seara,  săvârşeşte Vecernia cu Litie, la Capela Sf. Siluan; în continuare program de spovedanii.

2017.03.25 Slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Capela Sf. Siluan.

2017.03.26 Împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia Bunavestire din München (paroh P.C. Pr. Simion Felecan), cu prilejul hramului; participă la agapă.






Mai multe