Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Sâmbătă

1 aprilie

Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărturisitorul (Post)

07:30 Utrenia şi Sf. Liturghie şi Pomenirea celor răposaţi

18:00 Vecernia

Duminică

2 aprilie

Duminica a 5-a din Post;

Cuv. Tit; Sf. Mc. Amfian şi Edesie  

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca; Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50 (Post)

Luni

3 aprilie

Cuv. Nichita Mărturisitorul şi Ilirie; Sf. Mc. Elpidifor; Sf. Mc. Pavel Rusul (Post)

08:00  Utrenia

18:00  Pavecerniţa Mare

Marţi

4 aprilie

Sf. Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima şi Platon; Iosif, imnograful (Post)

---

Miercuri

5 aprilie

Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

6 aprilie

Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida (Post)

08:00 Utrenia

18:00  Pavecerniţa Mare

Vineri

7 aprilie

Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac. (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu şi conferinţă la Parohia Naşterea Domnului

(Senlinger Tor-Blumenstr. 36)

Sâmbătă

8 aprilie

Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas; Sf. Ier. Celestin, episcopul Romei (Sâmbăta lui Lazăr - Post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie în lb. germană şi Pomenirea celor răposaţi

18:00 Vecernia

Duminică

9 aprilie

Duminica a VI-a din  (a Floriilor;)

Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Cuv. Vadim

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Denie

Intrarea Domnului în Ierusalim; Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18 (Dezlegare la peşte)

Luni

10 aprilie

Sf. Mc. Terentie, Pompie, African, Maxim; Sf. Dima (Post)

18:00 Denie

Marţi

11 aprilie

†) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Râmnicu-lui; Sf. Sfinţit Mc. Antipa; Sf. Cuv. Trifina (Post)

18:00 Denie

Miercuri

12 aprilie

†) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Antuza (Post)

18:00 Denie

Joi

13 aprilie

Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Joia Mare - Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
18:00 Denia celor 12 Evanghelii

Vineri

14 aprilie

†) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida (Vinerea Mare – Post aspru)

07:30 Ceasurile Împărătești
și Vecernia
18:00 Denia Prohodului Domnului

Sâmbătă

15 aprilie

Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa (Sâmbăta Mare - Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

 

21:00-00:45 Slujba Învierii, Utrenia şi Sf. Liturghie a Învierii (Bis. St. Johann Baptist la Johannisplatz)

18:00 Vecernia Dragostei

Duminică

16 aprilie

Duminica Paştilor – Învierea Domnului

(†) Duminica Sfintei Învieri; Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17

Luni

17 aprilie

(†) A doua zi de Paşti; Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

Marţi

18 aprilie

(†) A treia zi de Paşti; Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

Miercuri

19 aprilie

Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie (Harţi)

---

Joi

20 aprilie

†) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu

---

Vineri

21 aprilie

†) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa (Harţi)

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie; Sfinţirea Apei

Sâmbătă

22 aprilie

Sf. Ier. Teodor Sicheotul; Sf. Ap. Natanail

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Duminică

23 aprilie

† Duminica a II-a după Paşti;

Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă 

 

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica Sf. Ap. Toma; Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31

Luni

24 aprilie

Sf. Ier. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, mitr. Transilv.; Iosif mărturisitorul; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin

---

Marţi

25 aprilie

Sf. Ap. Şi Ev. Marcu; Cuv. Vasile de la Poiana Mărului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Miercuri

26 aprilie

 Sf. Sfinţit Mc. Vasile, ep. Amasiei; Sf. Glafira; ; Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă) (Dezleg. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

27 aprilie

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Vineri

28 aprilie

Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas (Dezleg. la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

29 aprilie

Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărturisitorul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Duminică

30 aprilie

Duminica a III-a după Paşti;

Sf. Ap. Iacov, fratele Sf. Ap. Ioan;

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

 

Duminica Mironosiţelor; Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8

 

 

 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici