Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

 

Sâmbătă

1 octombrie

† Acoperământul Maicii Domnului; Sf. Ap. Anania; Sf. Roman Melodul; Cuv. Ioan Cucuzel; Cuv. Iosif şi Chiriac de la Bisericani

 

---

Duminică

2 octombrie

Duminica 19-a după Rusalii (Predica de pe munte - Iubirea vrăjmaşilor); Sf. Mc. Ciprian şi Justina; Cuv. Teofil

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

3 octombrie

Sf. Sfinţit Mc. Dionisie Areopagitul;

Dionisie, ep. Alexandriei; Elefterie şi Rustic

---

Marţi

4 octombrie

Sf. Ierotei, ep. Atenei; Sf. Mc. Audact, Domnina şi Clistena; Sf. Ammonie Egipteanul

---

Miercuri

5 octombrie

Sf. Mc. Haritina şi Memelta

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

6 octombrie

† Sf. Apostol Toma; Sf. Mc. Erotiida

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

7 octombrie

Sf. Mc. Serghie şi Vah; Sf. Polihronie şi Chesarie

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

8 octombrie

Cuvioasa Pelaghia; Sf. Taisia

0730 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană

1800 Vecernia

Duminică

9 octombrie

† Duminica 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain); Sf. Ap. Iacov al lui Alfeu; Cuv. Andronic şi Anastasia, soţia lui

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

10 octombrie

Sf. Mc. Evlampie şi Evlampia, sora lui; Cuvioşii Vasian şi Teofil Mărturisitorul

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Marţi

11 octombrie

Sf. Ap. Filip; Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Muceniţe Zenaida şi Filonia

---

Miercuri

12 octombrie

† Sf. Simeon noul Teolog; Sf. Mc. Prov, Tarah şi Andronic; Cuv. Cosma de Maiuma;

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

13 octombrie

Sf. Mc. Carp, Papil, Agatodor, Agatonica şi Florentie

0800 Utrenia

1800 Vecernia cu Litie

Vineri

14 octombrie

† Cuv. Parascheva de la Iaşi; Sf. Mc. Nazarie, Ghervasie, Protasie, Chelsie şi Silvan;

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

 

Sâmbătă

15 octombrie

Sf. Sfinţit Mc. Luchilian; Cuv. Eftimie cel Nou;

Cuvioşii Savin şi Vars, episcopii

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

16 octombrie

Duminica 21-a după Rusalii (a Sf. Părinţi de la Sinodul 7 Ecumenic);

Sf. Mc. Longhin sutaşul; Cuv. Mal; Sf. Mc. Leontie, Dometie şi Terentie;

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

17 octombrie

Sf. Prooroc Osea; Sf. Cuv. Mc. Andrei Criteanul

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Marţi

18 octombrie

† Sf. Ap. şi Ev. Luca; Sf. Mc. Iulian şi Martin

---

Miercuri

19 octombrie

Sf. Prooroc Ioil; Sf. Mc. Uar şi Felix; Cuv. Ioan de la Rila

0800 Utrenia

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

20 octombrie

Sf. Mari Mc. Artemie, Duxul şi Matroana;

Cuv. Gherasim cel Nou

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

21 octombrie

† Sf. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Mucenicul  Oprea; Sf. Pr. Mărt. Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel;

Cuv. Ilarion cel Mare

0800 Utrenia

 

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

22 octombrie

Sf. Averchie; Sf. 7 tineri din Efes

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

23 octombrie

Duminica 23-a după Rusalii (Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor);

Sf. Ap. Iacov, fratele Domnului; Sf. Ignatie patr. C-polului

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

24 octombrie

Sf. Mare Mc. Areta; Sf. Mc. Valentin şi Sebastiana

---

Marţi

25 octombrie

Sf. Mc. Marchian şi Martirie; Sf. Tavita

0800 Utrenia

1800 Vecernia cu Litie

Miercuri

26 octombrie

† Sf. Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir

0900 Acatist şi Sf. Liturghie

1800 Rugăciunea lui Iisus

Joi

27 octombrie

† Cuv. Dimitrie cel Nou din Basarabi;

Sf. Mc. Nestor

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Vineri

28 octombrie

Sf. Ierarh Iachint de Vicina, primul Mitropolit al Ţării Româneşti; Sf. Mc. Terentie şi Neonila

0800 Utrenia

1800 Sf. Maslu

Sâmbătă

29 octombrie

Cuv. Anastasia Romana; Cuv. Avramie;

0800 Utrenia

1800 Vecernia

Duminică

30 octombrie

Duminica 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr);

Sf. Mc. Zenovie, Zenovia şi Eutropia; Sf. Ap. Cleopa şi Maria, soţia lui

0930 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

 

Luni

31 octombrie

Sf. Apelie, Stahie, Ampelie, Urban, Aristovul, Narcis;

---

Calendar

Vineri 24 martie
    
Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

08:00 Utrenia
21:00 Vecernia cu Litie

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.03.24 Seara,  săvârşeşte Vecernia cu Litie, la Capela Sf. Siluan; în continuare program de spovedanii.

2017.03.25 Slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Capela Sf. Siluan.

2017.03.26 Împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia Bunavestire din München (paroh P.C. Pr. Simion Felecan), cu prilejul hramului; participă la agapă.






Mai multe