Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

M

Scoaterea Sf. Cruci; Sf. 7 fraţi Macabei, împreună cu mama lor Solomoni şi dascălul lor Eleazar

(Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului)

---

2

M

Aducerea moaştelor Sf. Mc. Ştefan; Dreptul Gamaliel

Binecredinciosul Împărat Justinian (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

3

J

Cuv. Isachie, Dalmat şi Faust; Sf. Salomeea mironosiţa; Sf. Mc. Ştefan, ep Romei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

4

V

Sf. 7 tineri din Efes; Cuv. Mc. Evdochia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

5

S

† Cuv. Ioan Iacob Hozevitul; Sf. Mc. Evsignie şi Fabie; Cuv. Nona (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

6

D

† Schimbarea la Faţă a Domnului

(Dezlegare la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Toate ale Praznicului Ap. 2 Petru 1, 10-19; Ev. Matei 17, 1-9

7

L

† Cuv. Teodora de la Sihla; Sf. Mc. Dometie Persul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

8

M

Sf. Emilian mărt.; Sf. Mc. Leonid, Stirachie şi Miron; Sf. Miron din Creta (Post)

---

9

M

Sf. Ap. Matia; Sf. Mc. Antonin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

10

J

Sf. Mc. Lavrentie arhidiaconul, Xist şi Ipolit (Post)

---

11

V

† Sf. Nifon, patriarhul Constantinopolului;

Sf. Mc. Evplu (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

12

S

Sf. Mc. Fotie şi Anichit; Sf. Pamfil (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia & Cerc Biblic

13

D

Mutarea moaştelor Sf. Maxim Mărturisitorul (Odovania Praznicului Schimbării la Faţă; post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunatecului);  Ap. 1 Cor.4, 9-16; Ev. Mt.,17, 14-23.

14

L

Sf. Prooroc Miheea; Sf. Mc. Marcel şi Ursichie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

15

M

† Adormirea Maicii Domnului

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

16

M

Sf. Mahramă a Domnului; † Sf. Mc. Brâncoveni; Cuv. Iosif de la Văratec (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

17

J

Sf. Mc. Miron, Straton, Ciprian şi Tirs

---

18

V

Sf. Mc. Flor şi Lavru; Sf. Polien (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

19

S

Sf. Mc. Andrei Stratilat; Sf. Timotei şi Agapie; Sf. Tecla

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

20

D

Sf. Prooroc Samuel; Sf. Mc. Eliodor şi Sever

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv); Ap. 1 Cor.,9, 2-12; Ev. Matei 18, 23-35.

21

L

Sf. Ap. Tadeu; Sf. Mc. Donat, Silvan şi Venust; Sf. Mc. Vasa; Sf. Isaac şi Rebeca

---

22

M

Sf. Mc. Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu şi Or

---

23

M

Sf. Mc. Lup şi Irineu; Sf. Calinic patriarhul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

24

J

Sf. Mc Eutihie şi Taţian; Sf. Cosma Etolianul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

25

V

Aducerea moaştelor Sf. Ap. Vartolomeu; Sf. Ap. Tit (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

26

S

Sf. Mc. Adrian şi Natalia; Sf. Atic

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

27

D

Cuv. Pimen; Sf. Mc. Eutalia; Sf. Fanurie şi Osie; Sf. Monica

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 12-a după Rusalii (Tânărul bogat); Ap. 1 Cor.15, 1-11; Ev. Matei 19, 16-26.

28

L

Cuv. Moise etiopianul; Sf. Mc. Diomid; Sf. Ana proorociţa

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

29

M

Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul (Post)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 

30

M

Sf. Ier. Alexandru, Ioan şi Pavel cel Nou; Cuv. Fantin; Sf. Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei; Sf. Ierah Ioan de la Râşca

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

31

J

Punerea în raclă a Brâului Maicii Domnului

---

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici