Asociația Sfântul
Vasile -

Ajutorul aproapelui

Liga Bank Regensburg

Beneficiar: Hl. Basilius e.V. München
Kto.-Nr.: 2 188 139
BLZ: 750 903 00
BIC: GENODEF1M05
IBAN: DE87750903000002188139
Email: hl.basilus@cbrom.de

Termeni şi condiţii

Domnul Nostru Iisus Hristos ne învață în Sfânta Evanghelie despre iubirea de aproapele nostru ca asumare responsabilă a acestuia, dându-ne îndrumări referitoare la ce avem de făcut spre a obține mântuirea: Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați căutat; în temniță am fost și ați venit la Mine. Prin urmare, suntem invitați a ne îngriji de cei de lângă noi. Dar cine sunt cei de lângă noi? Dumnezeu ne-a pus în această lume într-un anumit context cu un anumit scop. Astfel, suntem datori să ne îngrijim și de compatrioții noștri din Ţară. Aproapele nostru pentru care trebuie să ne asumăm responsabilitatea sunt și românii din ţara noastră natală, mai ales copiii, pentru al căror viitor suntem obligați să ne implicăm, chiar și din străinătate.

Încercând a urma acest îndemn al Mântuitorului, din 2015 asociația noastră a început o colaborare cu Asociația World Vision România, în cadrul proiectului Vreau în clasa a noua. Proiectul are drept scop finanțarea unor copii, din zone rurale, care au luat examenul de capacitate și sunt motivați să își continue studiile, dar nu au parte de susținere financiară. Mai multe despre proiect puteți afla pe această pagină. Am ales a sprijini acest proiect deoarece:

  • Credem că orice copil are dreptul la educație, indiferent de situația materială;
  • Credem în importanța educației școlare în formarea unei persoane ce își asumă în mod responsabil statul de membru al unei comunități politico-socială, dar și a unui bun creștin. Un bun creștin trebuie să fie capabil să-și înmulțească talanții, oricare ar fi ei, iar școala oferă instrumentele necesare spre a ști care îți sunt talanții și care sunt opțiunile spre a îi înmulți;
  • Banii donați sunt monitorizați de Asociația World Vision, astfel avem încredere că donația noastră ajunge a fi folosită exclusiv pentru copil;
  • În cadrul proiectului se poate menține o legătură personală cu copilul, prin scrisori și vizite organizate de Asociația World Vision - astfel avem ocazia ca, în afară de sprijinul financiar, să oferim și un altfel de sprijin la fel de important - un sprijin moral, și, dacă ni se solicită, chiar spiritual.

Despre Crina ...

Din septembrie 2022 o susținem pe Crina, al cărei donator a fost nevoit să se retragă după primii 2 ani (Crina este deja în clasa a 11-a). Ne bucurăm că o putem ajuta pentru ca, așa cum ne-a mărturisit și ea în scrisoarea introductivă, să-și poată continua visul de a lucra în domeniul medical. Crina frecventează regulat biserica și cântă în cor, încredințată fiind că Dumnezeu e cel ce o susține și îi poartă de grijă. Ne bucurăm să o însoțim pe acest drum al educației, spre a deveni un om împlinit și de ajutor semenilor!

Despre Ioana ...

În 2015 am întâlnit-o pe Ioana, o fată în clasa a zecea la acea vreme, provenind dintr-o familie monoparentală, cu cinci copii, dintr-o zonă rurală din județul Vaslui. Chiar din clasa a zecea, Ioana știa că dorește să facă facultatea de Drept, visul ei fiind a îi ajuta pe ceilalți a urma legile impuse de societatea în care trăim. Ioana, o fată săracă, dar foarte muncitoare, o fată timidă, dar cu visuri îndrăznețe, ni s-a prezentat ca o persoană care dorește să-și schimbe propriul destin, dar și pe al familiei și care e conștientă că acest lucru se poate face cel mai ușor prin educație. De comunicarea directă cu fata se ocupă un membru al Asociației noastre Sfântul Vasile, împreună cu soția sa. Cei doi încearcă să îi fie fetei alături pe parcursul formării sale în liceu, dar și în acea perioadă frumoasă, dar uneori dificilă a vieții, anume adolescența. Această familie încearcă să-i ofere fetei sfaturi în ceea ce privește relația ei cu profesorii și colegii, alegerea unei viitoare cariere sau planificarea timpului astfel încât fata să fie capabilă să aibă un echilibru între pregătirea lecțiilor, efectuarea temelor, activitățile extra-școlare, dar și petrecerea timpului cu familia, prietenii sau practicarea sportului preferat, anume voleiul. Mai mult, cei doi încearcă, prin exemplul personal, să o îndrume spre o viață bine plăcută lui Dumnezeu - o încurajeze să-L caute pe Dumnezeu, îi cultivă iubirea față de aproapele - prin sfaturi în relațiile cu prietenii, colegii de la școală sau profesorii și o îndrumă în a aspira, la momentul potrivit, la o căsnicie binecuvântată. Pe lângă bursa lunară, la anumite ocazii (zi de naștere, Crăciun, Paște) încercăm să-i trimitem un cadou Ioanei.