Asociația Sfântul
Vasile -

Ajutorul aproapelui

Liga Bank Regensburg

Beneficiar: Hl. Basilius e.V. München
Kto.-Nr.: 2 188 139
BLZ: 750 903 00
BIC: GENODEF1M05
IBAN: DE87750903000002188139
Email: hl.basilus@cbrom.de

Termeni şi condiţii

In perioada sărbătorilor de Crăciun, asociația caritativă a Centrului Bisericesc Românesc din München i-a avut în atenție în mod special pe bunicii și vârstnicii comunității noastre, prin două acțiuni menite a le arăta că nu sunt singuri și că nu sunt uitați, ci prețuiți:

Șezătoarea „Crăciunul de altădată”

organizată și moderată de Carmen Cârlan și de tinerii comunității noastre.

Seniorii comunității au fost invitați să împărtășească din trăirile lor în perioada copilăriei și tinereții, în satele și comunitățile din care au plecat, pentru a afla ce s-a pierdut de-a lungul timpului și cum se pot împrospăta tradițiile românești.

Participanților li s-a oferit ceai sau vin fiert, fiind în același timp invitați să aducă după posibilități preparate după rețete de post, eventual cunoscute lor din copilărie. Totodată au fost încurajați să aducă fotografii „de pe vremuri”, obiecte dragi de acasă, precum și texte de rugăciuni pe care le știu din copilărie.

Acțiunea a fost una de succes, bucurând inimile tuturor participanților, indiferent de vârstă. S-a decis continuarea acestui tip de întâlniri, prin abordarea altor teme de interes pentru comunitate: adaptarea într-o nouă țară, în societate și în lume.

„Coșurile de Crăciun”

conținând produse alimentare specific românești și fructe, au fost oferite persoanelor în vârsta cu puțin înainte de sosirea sărbătorilor de către voluntari ai comunității, care le-au dus personal la fiecare senior acasă, însoțind astfel gestul și de o mică vizită.

Destinatarilor acestui gest le era cunoscută acțiunea din alți ani, însă le-a fost și de această dată un prilej de nespusă bucurie. I-a impresionat grija celor mai tineri pentru ei și i-au primit pe cei ce le-au adus cu căldură în casele împodobite de Crăciun, cu icoane vechi pe pereți, povestindu-le cu drag despre familie și nepoți, cu care unii au bucuria să se reunească de sărbători, iar altora le duc dorul.