Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

L

†) Sf. Ier. Leontie de la Rădăuţi; Sf. Mc., doctori fără de arginţi, Cosma şi Damian cei din Roma

---

2

M

† Aşezarea veşmântului Născătoarei de Dumnezeu în Vlaherne; †) Sf. Voievod Ştefan cel Mare; Sf. Ier. Iuvenalie, patriarhul Ierusalimului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

3

M

Sf. Mc. Iachint; Sf. Anatolie, Patr. C-polului (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

4

J

Sf. Andrei, Arhiep. Cretei; Sf. Cuv. Marta

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

5

V

† Sf. Cuv. Atanasie Atonitul; Sf. Cuv. Mc. Ciprian;

Sf. Cuv. Lampadie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

6

S

Sf. Cuv. Sisoe cel Mare; Sf. Mc. Lucia din Roma; Sf. Mc. Astie, episcopul Dirahiei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

7

D

Sf. M. Mc. Chiriachi; Sf. Cuv. Toma din Maleon şi Acachie; Sf. Mc. Evanghel

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieţii) Ap. Romani 5, 1-10; Ev. Matei 6, 22-33

8

L

Sf. M. Mc. Procopie şi Sf. Mc. Teodosia, mama sa;

† Sf. Mc. Epictet preotul şi Astion monahul

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

9

M

Sf. Sfinţiţi Mc. Pangratie, episcopul Tavromeniei şi Chiril, episcopul Gortinei

---

10

M

Sf. 45 de Mc. din Nicopolea Armeniei;

Sf. Mc. Apolonie, Vianor şi Siluan (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

11

J

Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Olga, împărăteasa Rusiei

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

12

V

†) Cinstirea Sfintei Icoane Prodromiţa de la Muntele Athos; Sf. Mc. Proclu şi Ilarie; Sf. Veronica;

Sf.Cuv. Paisie Aghioritul (dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

13

S

Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Cuv. Ştefan Savaitul; Sf. Mc. Golinduhia din Persia; Sf. Cuv. Sara; Sf. Mc. Alexander Schmorell din München

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

14

D

Sf. Ap. Achila; Sf. Mc. Iust şi Iraclie; Sf. Cuv. Nicodim Aghioritul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului); Ap. Romani 6, 18-23; Ev. Matei 8, 5-13

15

L

Sf. Mc. Chiric şi Iulita; Sf. Cuv. Iosif, Arhiepiscopul Tesalonicului; Sf. Vladimir, Luminătorul Rusiei

---

16

M

Sf. Sfinţit Mc. Atinoghen cu cei 10 ucenici ai săi; Sf. Mc. Avudim şi Faust

---

17

M

Sf. M. Mc. Marina; Sf. Ier. Eufrasie (Post)

---

18

J

†) Sf. Mc. Emilian de la Durostor; Sf. Cuv. Pamvo; Sf. Mc. Iachint, Pavel şi Valentina

---

19

V

Sf. Cuv. Macrina, sora Sf. Vasile cel Mare; Sf. Cuv. Dias; Aflarea moaştelor Sf. Serafim de Sarov (Post)

---

20

S

†) Sf. Slăvitul Prooroc Ilie Tesviteanul

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

21

D

Sf. Cuv. Simeon şi Ioan Pustnicul; Sf. Prooroc Iezechiel; †) Sf. Cuv. Rafail şi Partenie de la Agapia

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei); Ap. Romani 10, 1-10; Ev. Matei 8, 28-34; 9,1

22

L

Sf. Mironosiţă, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena; Sf. Cuv. Mc. Marcela

---

23

M

Aducerea Moaştelor Sf. Sfinţit Mc. Foca; Sf. Mc. Apolinarie, episcopul Ravenei; Sf. Mc. Vitalie şi Valeria

---

24

M

Sf. M. Mc. Hristina; Sf. Mc. Ermoghen (Post)

---

25

J

Adormirea Sf. Ana, mama Preasfintei Născatoare de Dumnezeu; Sf. Cuv. Olimpiada şi Eupraxia

---

26

V

Sf. Cuv. Ioanichie cel Nou de la Muscel; Sf. Sfinţit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Paraschevi din Roma (Post)

---

27

S

†) Sf. M. Mc. şi Tămăduitor Pantelimon;

08:00 Utrenia

28

D

Sf. Ap. şi diac. Prohor, Nicanor, Timon şi Parmena, dintre cei 70; Sf. Cuv. Pavel de la Xiropotamu

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum); Ap. Romani 12, 6-14, Ev. Matei 9, 1-8

29

L

Sf. Mc. Calinic, Mamant şi Veniamin; Sf. Mc. Teodota cu fiii săi

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

30

M

Sf. Ap. Sila, Silvan, Crescent, Epenet şi Andronic; Sf. Mc. Iulita; Sf. Mc. Valentin, Ep. Umbriei

---

31

M

Înainteprăznuirea scoaterii Sf. Cruci; Sf. şi Dreptul Evdochim; Sf. Iosif din Arimateea (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

 

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici