Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München). Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

 

1

M

(†) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei şi Mama sa, Sf. Emilia; Anul Nou

Noaptea precedentă: Priveghere cu Sf. Liturghie

2

M

Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Ier. Sil-vestru, Ep. Romei; Sf. Cuv. Serafim de Sarov (Harţi)

---

3

J

Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

4

V

Soborul Sf. 70 de Apostoli; Sf. Cuv. Teoctist, egumenul de la Cucumia Siciliei; Sf. Cuv. Apolinaria (Harţi)

08:00 Ceasurile Împărăteşti
18:00 Vecernia

5

S

Sf. Sfinţit Mc. Teopempt şi Sf. Mc. Teonas; Sf. Cuv. Sinclitichia (Ajunul Bobotezei-Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

6

D

(†) Botezul Domnului

09:30 Ceasurile, Liturghia Sf. Vasile cel Mare şi Sfinţirea apei (Alte Haidhauser Kirche)

Boboteaza (Dumnezeiasca Arătare); Toate ale praznicului: Ap. Tit. 2, 11-14, 3, 4-7;

Ev. Matei 3, 13-17.

7

L

†) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 

8

M

Sf. Cuv. Gheorghe Hozevitul şi Emilian Mărturisitorul; Sf. Cuv. Domnica

---

9

M

Sf. Mc. Polieuct; Sf. Cuv. Eustratie; Sf. Ier. Petru, episcopul Sevastiei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

10

J

†) Sf. Sf. Cuv. Antipa de la Calapodeşti; Sf. Grigorie, Ep. Nissei; Sf. Ier. Dometian 

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

11

V

† Sf. Cuv. Teodosie cel Mare, începătorul vieţii de obşte; Sf. Cuv. Vitalie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

12

S

Sf. Mc. Tatiana diac. şi Eutasia

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

13

D

Sf. Mc. Ermil şi Stratonic; Sf. Ier. Iacob episcop de Nisibe

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului);

Ap. Efeseni IV, 7-13; Ev. Matei IV, 12-17.

14

L

Sf. Cuv. Mucenici din Sinai şi Rait; Sf. Nina

---

15

M

Sf. Cuv. Pavel Tebeul şi Ioan Colibaşul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

16

M

Cinstirea lanţului al Sf. Ap. Petru; Sf. Mc. Danact citeţul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

17

J

†) Sf. Cuv. Antonie cel Mare; Sf. Cuv. Antonie cel nou din Veria

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

18

V

†) Sf. Ier. Atanasie şi Chiril, arhiepiscopii Alexandriei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

19

S

Sf. Cuv. Macarie Egipteanul; Sf. Ier. Marcu, mitropolitul Efesului; Sf. Mc. Eufrasia

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

20

D

† Sf. Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. In, Pin şi Rin;

Sf. Mc. Vas şi Eusebiu

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 29-a după Rusalii (Evanghelia vindecării celor 10 leproşi); Ap. Col 1, 12-18; Ev. Luca 17, 12-19.

21

L

Sf. Cuv. Maxim Mărturisitorul.; Sf. Mc. Neofit, Evghenie, Candid, Valerian şi Achila

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

22

M

Sf. Ap. Timotei; Sf. Sf. Cuv. Mc. Anastasie Persul

---

23

M

Sf. Sfinţit Mc. Clement, episcopul Ancirei; Sf. Mc. Agatanghel; Sfinţii Parinţi de la Sinodul al VI-lea Ecumenic (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

24

J

Sf. Cuv. Xenia; Sf. Ier. Filon, episcopul Carpasiei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

25

V

†) Sf. Ier. Grigorie Teologul, arhiepiscopul Constantinopolului; †) Sf. Ier. Bretanion episcopul Tomisului (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

26

S

†) Sf. Ier. Iosif cel Milostiv, mitropolitul Moldovei;

Sf. Cuv. Xenofont, Maria, Arcadie şi Ioan

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

27

D

† Aducerea moaştelor Sf. Ier. Ioan Gură de Aur;

Sf. Marciana împărăteasa

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 31-a după Rusalii (Vindecarea orbului din Ierihon); Ap. I Timotei 1, 15-17; Ev. Luca 18, 35-43.

28

L

Sf. Cuv. Efrem Sirul, Isaac Sirul, Paladie şi Iacob Sihastrul; Sf. Muceniţă Haris

---

29

M

Aducerea moaştelor Sf. Sfinţit Mc. Ignatie Teoforul; Sf. Mc. Filotei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

30

M

†) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur; Sf. Sfinţit Mc. Ipolit, ep. Romei

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie
18:00 Vecernia şi Conf. ierom. Savatie Baştovoi „Preţul iubirii”

31

J

Sf. Doctori fără de arginţi Chir şi Ioan; Sf. Mc. Trifena (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 

 

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici