Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

D

†) Sf. Ier. Leontie de la Rădăuţi; Sf. Mc., doctori fără de arginţi, Cosma şi Damian

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei); Ap. Romani 10, 1-10; Ev. Matei 8, 28-34; 9,1;

2

L

† Aşezarea veşmântului Născătoarei de Dumnezeu în Vlaherne; †) Sf. Voievod Ştefan cel Mare; Sf. Ier. Iuvenalie, patriarhul Ierusalimului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

3

M

Sf. Mc. Iachint; Sf. Anatolie, Patr. C-polului

---

4

M

Sf. Andrei, Arhiep. Cretei; Sf. Cuv. Marta (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

5

J

† Sf. Cuv. Atanasie Atonitul; Sf. Cuv. Mc. Ciprian;

Sf. Cuv. Lampadie

---

6

V

Sf. Cuv. Sisoe cel Mare; Sf. Mc. Lucia; Sf. Mc. Astie, episcopul Dirahiei (Post)

18:00 Sf. Maslu şi conferinţă la Parohia Naşterea Domnului

7

S

Sf. M. Mc. Chiriachi; Sf. Cuv. Toma din Maleon şi Acachie; Sf. Mc. Evanghel

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

8

D

Sf. M. Mc. Procopie şi Sf. Mc. Teodosia, mama sa;

† Sf. Mc. Epictet preotul şi Astion monahul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 6-a după Rusalii Vindecarea slăbănogului din Capernaum); Ap. Romani 12, 6-14, Ev. Matei 9, 1-8;

9

L

Sf. Sfinţiţi Mc. Pangratie, episcopul Tavromeniei şi Chiril, episcopul Gortinei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

10

M

Sf. 45 de Mc. din Nicopolea Armeniei;

Sf. Mc. Apolonie, Vianor şi Siluan

---

11

M

Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Olga, împărăteasa Rusiei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

12

J

†) Cinstirea Sfintei Icoane Prodromiţa de la Muntele Athos; Sf. Mc. Proclu şi Ilarie; Sf. Veronica; Sf. Cuv. Mihai Maleinul; Sf. Cuv. Paisie Aghioritul

08:00 Utrenia

13

V

Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Cuv. Ştefan Savaitul; Sf. Mc. Golinduhia din Persia; Sf. Cuv. Sara; Sf. Mc. Alexander Schmorell din München (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

14

S

Sf. Ap. Achila; Sf. Mc. Iust şi Iraclie; Sf. Cuv. Nicodim Aghioritul

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

15

D

Sf. Mc. Chiric şi Iulita; Sf. Cuv. Iosif, Arhiepiscopul Tesalonicului; Sf. Vladimir, Luminătorul Rusiei

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 7-a după Rusalii (Sf. Părinţi de la Sinodul IV Ecumenic; Vindecarea a doi orbi şi un mut din Capernaum); Ap. Romani 15, 1-7; Tit 3, 8-15; Ev. Matei 9, 27-35; Ioan 17, 1-13;

16

L

Sf. Sfinţit Mc. Atinoghen cu cei 10 ucenici ai săi; Sf. Mc. Avudim şi Faust

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

17

M

Sf. M. Mc. Marina; Sf. Ier. Eufrasie

---

18

M

†) Sf. Mc. Emilian de la Durostor; Sf. Cuv. Pamvo; Sf. Mc. Iachint, Pavel şi Valentina (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

19

J

Sf. Cuv. Macrina, sora Sf. Vasile cel Mare; Sf. Cuv. Dias; Aflarea moaştelor Sf. Cuv. Serafim de Sarov

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

20

V

†) Sf. Slăvitul Prooroc Ilie Tesviteanul (Post)

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

21

S

Sf. Cuv. Simeon şi Ioan Pustnicul; Sf. Prooroc Iezechiel; †) Sf. Cuv. Rafail şi Partenie de la Agapia

---

22

D

Sf. Mironosiţă, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena; Sf. Cuv. Mc. Marcela

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor); Ap. I Corinteni 1, 10-17; Ev. Matei 14, 14-22;

23

L

Aducerea Moaştelor Sf. Sfinţit Mc. Foca; Sf. Mc. Apolinarie, episcopul Ravenei; Sf. Mc. Vitalie şi Valeria

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

24

M

Sf. M. Mc. Hristina; Sf. Mc. Ermoghen

---

25

M

Adormirea Sf. Ana, mama Preasfintei Născatoare de Dumnezeu; Sf. Cuv. Olimpiada şi Eupraxia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

26

J

Sf. Cuv. Ioanichie cel Nou de la Muscel; Sf. Sfinţit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Paraschevi din Roma

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

27

V

†) Sf. M. Mc. şi Tămăduitor Pantelimon; (Post)

18:00 Sf. Maslu

28

S

Sf. Ap. şi diac. Prohor, Nicanor, Timon şi Parmena, dintre cei 70; Sf. Cuv. Pavel de la Xiropotamu

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

29

D

Sf. Mc. Calinic, Mamant şi Veniamin; Sf. Mc. Teodota cu fiii săi

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare-potolirea furtunii);  Ap. I Cor. 3, 9-17; Ev. Matei 14, 22-34;

30

L

Sf. Ap. Sila, Silvan, Crescent, Epenet şi Andronic; Sf. Mc. Iulita; Sf. Mc. Valentin, Ep. Umbriei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

31

M

Înainteprăznuirea scoaterii Sf. Cruci; Sf. şi Dreptul Evdochim; Sf. Iosif din Arimateea

---

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici