Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Sâmbătă

1 aprilie

Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărturisitorul (Post)

07:30 Utrenia şi Sf. Liturghie şi Pomenirea celor răposaţi

18:00 Vecernia

Duminică

2 aprilie

Duminica a 5-a din Post;

Cuv. Tit; Sf. Mc. Amfian şi Edesie  

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca; Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50 (Post)

Luni

3 aprilie

Cuv. Nichita Mărturisitorul şi Ilirie; Sf. Mc. Elpidifor; Sf. Mc. Pavel Rusul (Post)

08:00  Utrenia

18:00  Pavecerniţa Mare

Marţi

4 aprilie

Sf. Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima şi Platon; Iosif, imnograful (Post)

---

Miercuri

5 aprilie

Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

6 aprilie

Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida (Post)

08:00 Utrenia

18:00  Pavecerniţa Mare

Vineri

7 aprilie

Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac. (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu şi conferinţă la Parohia Naşterea Domnului

(Senlinger Tor-Blumenstr. 36)

Sâmbătă

8 aprilie

Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas; Sf. Ier. Celestin, episcopul Romei (Sâmbăta lui Lazăr - Post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie în lb. germană şi Pomenirea celor răposaţi

18:00 Vecernia

Duminică

9 aprilie

Duminica a VI-a din  (a Floriilor;)

Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Cuv. Vadim

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Denie

Intrarea Domnului în Ierusalim; Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18 (Dezlegare la peşte)

Luni

10 aprilie

Sf. Mc. Terentie, Pompie, African, Maxim; Sf. Dima (Post)

18:00 Denie

Marţi

11 aprilie

†) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Râmnicu-lui; Sf. Sfinţit Mc. Antipa; Sf. Cuv. Trifina (Post)

18:00 Denie

Miercuri

12 aprilie

†) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Antuza (Post)

18:00 Denie

Joi

13 aprilie

Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Joia Mare - Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
18:00 Denia celor 12 Evanghelii

Vineri

14 aprilie

†) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida (Vinerea Mare – Post aspru)

07:30 Ceasurile Împărătești
și Vecernia
18:00 Denia Prohodului Domnului

Sâmbătă

15 aprilie

Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa (Sâmbăta Mare - Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

 

21:00-00:45 Slujba Învierii, Utrenia şi Sf. Liturghie a Învierii (Bis. St. Johann Baptist la Johannisplatz)

18:00 Vecernia Dragostei

Duminică

16 aprilie

Duminica Paştilor – Învierea Domnului

(†) Duminica Sfintei Învieri; Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17

Luni

17 aprilie

(†) A doua zi de Paşti; Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

Marţi

18 aprilie

(†) A treia zi de Paşti; Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

Miercuri

19 aprilie

Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie (Harţi)

---

Joi

20 aprilie

†) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu

---

Vineri

21 aprilie

†) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa (Harţi)

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie; Sfinţirea Apei

Sâmbătă

22 aprilie

Sf. Ier. Teodor Sicheotul; Sf. Ap. Natanail

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Duminică

23 aprilie

† Duminica a II-a după Paşti;

Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă 

 

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica Sf. Ap. Toma; Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31

Luni

24 aprilie

Sf. Ier. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, mitr. Transilv.; Iosif mărturisitorul; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin

---

Marţi

25 aprilie

Sf. Ap. Şi Ev. Marcu; Cuv. Vasile de la Poiana Mărului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Miercuri

26 aprilie

 Sf. Sfinţit Mc. Vasile, ep. Amasiei; Sf. Glafira; ; Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă) (Dezleg. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

27 aprilie

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Vineri

28 aprilie

Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas (Dezleg. la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

29 aprilie

Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărturisitorul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Duminică

30 aprilie

Duminica a III-a după Paşti;

Sf. Ap. Iacov, fratele Sf. Ap. Ioan;

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

 

Duminica Mironosiţelor; Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8

Calendar

Vineri 21 aprilie

†) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa (Harţi)
    
09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie; Sfinţirea Apei

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.04.21 Dimineaţa, săvârşeşte Sf. Liturghie şi predică la Capela Sf. Siluan. Seara, săvârşeşte Vecernia la Parohia Sf. Mucenic Gheorghe din Tuebingen.

2017.04.22 Slujeşte Sf. Liturghie la Tuebingen (paroh P.C. Pr. Dr. Nicolae Gilla) şi predică cu ocazia hramului parohiei (Sf. Mc. Gheorghe); participă la agapă.

2017.04.23 Săvârşeşte Sf. Liturghie şi predică la Weingarten (paroh P.C. Pr. Dr. Alexandru Roşu) cu prilejul hramului; participă la agapă

Mai multe