Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

D

† Intrarea Domnului în Ierusalim

(Dezlegare la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Denie

Duminica Floriilor  Ap. Filipeni 4, 4-9; Ev. Ioan 12, 1-18.

2

L

Sfânta şi Marea Luni;

Cuv. Tit; Sf. Mc. Amfian şi Edesie  (Post)

18:00 Denie

3

M

Sfânta şi Marea Marţi; Cuv. Nichita Mărturisitorul; Sf. Mc. Elpidifor; Sf. Mc. Pavel Rusul (Post)

18:00 Denie
 

4

M

Sfânta şi Marea Miercuri; Sf. Cuv. Iosif imnograful Gheorghe din Maleon, Zosima şi Platon; (Post)

18:00 Denie

5

J

Sfânta şi Marea Joi;  Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
18:00 Denia celor 12 Evanghelii

6

V

Sfânta şi Marea Vineri; †) Sf. Mc. Irineu, episcop de Sirmium; Sf. Eutihie, patr. C-polului; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida (Post)

07:30 Ceasurile Împărătești
și Vecernia
18:00 Denia Prohodului Domnului

7

S

Sfânta şi Marea Sâmbătă

Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diaconul (Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

21:00-00:45 Slujba Învierii, Utrenia şi Sf. Liturghie a Învierii (Bis. St. Johann Baptist la Johannisplatz)

 

18:00 Vecernia Dragostei

8

D

Învierea Domnului – Sfintele Paşti

Duminica Învierii Domnului  Ap. Fapte 1, 1-8; Ev. Ioan 1, 1-17.

9

L

†) Sfintele Paşti; Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Cuv. Vadim

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

10

M

†) Sfintele Paşti;  Sf. Mc. Terentie, Pompie, African, Maxim; Sf. Dima

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

11

M

†) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Râmnicului; Sf. Sfinţit Mc. Antipa, ep. Pergamului (Harţi)

---

12

J

†) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Vasile Mărturisitorul, episcop de Parion; Sf. Antuza

---

13

V

†) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Harţi)

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie; Sfinţirea Apei

14

S

†) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida

18:00 Vecernia şi Conferinţa D-lui George Enache din ciclul „100 de ani România”

15

D

Duminica Sf. Ap. Toma; Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa 

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 2-a după Paşti Ap. Fapte 5, 12-20; Ev. Ioan 20, 19-31.

16

L

Sf. Mc. Fecioare Agapia, Irina şi Hionia

18:00 Vecernia

17

M

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet

---

18

M

Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc. Ioan din Ianina (Dezl. la peşte)

18:00 Rugăciunea lui Iisus

19

J

Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie

18:00 Vecernia

20

V

†) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina, Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu

(Dezl. la peşte)

---

21

S

Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa

16:00 Binecuvântarea lucrărilor şi zidirea pietrei de temelie la biserica din München-Aubing

22

D

Sf. Ier. Teodor Sicheotul; Sf. Ap. Natanail

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 3-a după Paşti (a Mironosiţelor); Ap. Fapte 6, 1-7; Ev. Marcu 15, 43-47; 16, 1-8.

23

L

†) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă 

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

24

M

Sf. Ier. Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Bran-covici, mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif mărturisi-torul din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin

---

25

M

Sf. Ap. Şi Evanghelist Marcu; Cuv. Vasile de la Poiana Mărului (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

26

J

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, ep. Amasiei; Sf. Glafira;

Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

27

V

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

28

S

Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas din Ozovia

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

29

D

Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărturisitorul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 4-a după Paşti (Vindecarea slăbănogului de la Vitezda);  Ap. Fapte 9, 32-42;

Ev. Ioan 5, 1-15

30

L

Sf. Ap. Iacov, fratele Sf. Ap. Ioan

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici