Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

În seara zilei de 5 februarie 2015, românii ortodocși din München au avut parte de un oaspete distins. La slujba Vecerniei oficiate în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” a Centrului Bisericesc din München, Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul a fost gazda Episcopului luteran de Bavaria, Dr. Heinrich Bedford-Strohm, căruia Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim i-a conferit  Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni”, cea mai înaltă distincție oferită de Mitropolia Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

În seara zilei de 5 februarie 2015, zi în care Biserica noastră le-a pomenit pe Sf. Agata și Teodula, comunitatea ortodoxă română din München a trăit un moment deosebit. Slujba Vecerniei a fost săvârșită în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” de către Preasfinţitul Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei Austriei şi Luxemburgului, cu participarea Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, a preoților români din München, alături de un număr însemnat de credincioși români. Momentul festiv a fost prilejuit de invitația adresată Excelenței Sale, Dr. Heinrich Bedford-Strohm, Episcop luteran de Bavaria și președinte al EKD-ului (Bisericii evanghelice din Germania), de a participa la slujba ortodoxă de seară şi de a primi înalta distincţie a Mitropoliei noastre.

La sfârșitul slujbei Vecerniei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a ținut un cuvânt de învățătură, în care a prezentat pe scurt situația românilor ortodocși din Germania, unii dintre ei având o pregătire foarte bună și care și-au găsit în Germania o a doua patrie. Mulți dintre cei sosiți în Germania, înainte sau după Revoluție, provin din familii mixte, fiind căsătoriți cu sași și șvabi. Astfel, pastorația acestor familii mixte reprezintă un specific pentru activitatea Bisericii Ortodoxe Române din Germania. Părintele Mitropolit Serafim a vorbit și de poziția Bisericii noastre din Germania, landul bavarez fiind primul care a recunoscut Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală și de Nordul statutul de «Corporație de Drept public». Mulțumind pentru sprijinul acordat de comunitățile evanghelice care, alături de cele catolice, pun lăcașuri de cult la dispoziția parohiilor ortodoxe românești din Germania și fac astfel posibile slujbele ortodoxe românești în numeroase orașe, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a amintit și de relațiile foarte bune dintre Biserica Ortodoxă Română și Biserica luterană din Germania, între care există un Dialog oficial începând cu anul 1979.

Pe lângă contribuția adusă la prosperitatea Germaniei, Înaltpreasfinția Sa și-a manifestat convingerea că rolul românilor ortodocși din Germania este și acela de a da o mărturie vie despre spiritualitatea și evlavia ortodoxă. În lumea bulversată și stresată de azi, creștinii au nevoie de putere și curaj, care izvorăsc dintr-o viață duhovnicească marcată de rugăciune și asceză, de coborârea minții în inimă, în care se recapitulează toate energiile fizice și psihice. Înaltpreasfinția Sa a subliniat și faptul că Biserica noastră din Germania nu vrea să se transforme într-un ghettou etnic și confesional, Ortodoxia având un caracter integrativ și nu unul exclusivist.

Ceremonia de conferire a Ordinului „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni” episcopului luteran din München a fost precedată, potrivit protocolului, de citirea de către Preasfințitul Episcop-vicar Sofian a elogiului („laudatio”) alcătuit de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și adresat Episcopului Heinrich Bedford-Strohm.

În acest cuvânt panegiric au fost amintite începuturile Mitropoliei românești din Germania și situația ei actuală, s-a făcut referire la contribuția Bisericii luterane la achiziționarea, în capitala Bavariei,  a terenului pe care se va construi o biserică ortodoxă românească de tradiţie bizantină, o reședință episcopală, o mănăstire și un centru comunitar pentru românii ortodocși de aici, știut fiind că în München se află cea mai mare comunitate românească din Germania.

Episcopul Bedford-Strohm a fost elogiat și pentru activitatea sa deosebită în viața religioasă și socială, numărându-se între personalitățile Bisericii evanghelice și Teologiei contemporane din Bavaria și din întreaga Germanie, în special în domeniul eticii sociale. A fost subliniat și faptul că episcopul Bedford-Strohm susține printr-un efort continuu, valorile creștine și contribuțiile sociale ale Bisericilor într-o lume pluralistă. Pentru pozițiile sale clare și tranșante, referitoare la problemele de etică și la angajamentul social al Bisericii în societate, vocea episcopului se bucură de un mare ecou în politică și-n mass-media, în mediul economic, în intreaga societate germană.

Personalitatea Sfinților Martiri Brâncoveni, dar și locul lor în istoria și spiritualitatea poporului român, au fost evocate de către Părintele Alexandru Nan, protoiereu al Bavariei, care a amintit și cuvintele-testament ale voievodului, care a pus credința în Hristos înaintea intereselor materiale și chiar a vieții.

Apoi, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a înmânat Ordinul „Crucea Sfinţilor Martiri Brâncoveni” Excelenței Sale. În cuvântul de mulţumire, episcopul Heinrich Bedford-Strohm a declarat că se simte onorat, dar și marcat de cuvintele Mitropolitului Serafim, care a subliniat că «rațiunea este o energie a inimii» și că, prin urmare, avem nevoie astăzi mai mult ca oricând de un dialog între Biserici care să izvorască din rugăciune, pledând pentru un «ecumenism al inimii». El a evocat și prima întânire avută cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, în urmă cu câțiva ani, pe vremea când era profesor la Universitatea din Bamberg.

La finalul ceremoniei de înmânare a înaltei distincții a avut loc o recepție în cinstea înaltului reprezentant al Bisericii evanghelice, desfășurată într-o atmosferă cordială în sala parohială.

Pe data de 7 ianuarie 2015, cardinalul Reinhard Marx de München, președintele Conferinței Episcopilor Catolici din Germania, a primit din partea Mitropoliei noastre aceeași înaltă distincție.

Ordinul „Crucea Sfinţilor Martiri Brâncoveni” este cea mai înaltă distincție a Arhiepiscopiei Germaniei, Europei Centrale și de Nord, instituită printr-o hotărâre a consiliului eparhial din 2012. El se acordă persoanelor cu o implicare deosebită în viaţa Arhiepiscopiei din centrul Europei.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan, München

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Toate slujbele au loc la Așezământul Bisericesc (Kastelburgstr. 84-88, 81245 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici