Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

!!! Participarea la sfintele Slujbe se face cu înscriere prealabilă !!!

• Având în vedere faptul că, restricțiile impuse pentru combaterea epidemiei de Coronavirus, prevăd limitarea numărului de participanți la slujbele din biserici, participarea la slujbele CBROM se face, până la ridicarea restricțiilor actuale, doar pe bază de înscriere.

• Pe cei care doriți să participați la sfintele slujbe, vă rugăm să anunțați intenția dumneavoastră trimițând un mesaj în care veți specifica numele Dvs., slujba la care doriți să participați cu data la care are loc, precum și numărul de persoane pe care doriți să le înscrieți pentru slujba respectivă. Mesajul îl puteți trimite folosind adresa de e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. , un sms la tel. 0176-61048133, sau telefonând la Tel. 089/66060884. Participarea se va putea face doar în urma primirii răspunsului de confirmare.

• În funcție de numărul solicitărilor și de urgențele pastorale, veți fi programați la data solicitată sau cât mai curând posibil. Vă mulțumim pentru înțelegere!

1

M

† Începutul anului bisericesc; Cuv. Simeon Stâlpnicul şi mama sa Marta; Sf. Dionisie Exiguul (Post)


18:00 Rugăciunea lui Iisus

(în continuare spovedanii)

2

J

Sf. Mc. Mamant; Sf. Ioan Postitorul, patriarhul C-polului; Sf. Teodot şi Rufina

---

3

V

Sf. Sfinţit Mc. Antim, ep. Nicomidiei; Sf. Cuv. Neofit şi Meletie de la M-rea Stânişoara; Sf. Diacon Nonnosus (Post)

18:00 Sfântul Maslu

(în continuare spovedanii)

4

S

Sf. Sfinţit Mc. Vavila, ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise; Sf. Mc. Petroniu

18:00 Vecernia

(în continuare spovedanii)

5

D

Sf. Prooroc Zaharia, tatăl Sf. Ioan Botezătorul şi Elisabeta, mama sa; Sf. Mc. Urban şi Avdeu

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv); Ap. 1 Cor. 9, 2-12; Ev. Matei 18, 23-35

6

L

Minunea Sf. Arh. Mihail în Colose; Sf. Eudoxie şi Vasilisa; Sf. Magnus

----

7

M

Sf. Mc. Sozont; Sf. Ap. Evor şi Onisifor;

Cuv. Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi

18:00 Vecernia cu Litie

(în continuare spovedanii)

8

M

† Naşterea Maicii Domnului (dezlegare la pește)

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

9

J

Sf. Ioachim şi Ana; Sf. Mc. Severian; †) Cuv. Onufrie de la Vorona şi Chiriac de la Tazlău

----

10

V

Sf. Mc. Minodora, Mitrodora şi Nimfodora; (Post)

Sf. Pulheria împărăteasa

18:00 Sfântul Maslu

(în continuare spovedanii)

11

S

Cuv. Teodora din Alexandria; Cuv. Eufrosin

18:00 Vecernia

(în continuare spovedanii)

12

D

Sf. Mc. Autonom, Macedonie şi Teodul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

Duminica dinaintea Înălţării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim);

Ap. Galateni 6, 11-18; Ev. Ioan 3, 13-17

13

L

† Cuv. Ioan de la Prislop;

Sf. Sfinţiţi Mc. Cornelie sutaşul, Lucian şi Leontie

18:00 Vecernia cu Litie

(în continuare spovedanii)

14

M

(†) Înălţarea Sfintei şi de viaţă făcătoarei

Cruci (Post)

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

15

M

† Sf. Ier. Iosif de la Partoş; Sf. Mc. Nichita Romanul şi Nichita Gotul; Sf. Visarion, ep. Larisei (Post)

18:00 Rugăciunea lui Iisus

(în continuare spovedanii)

16

J

Sf. Mari Mc. Eufimia şi Meletina

---

17

V

† Sf. Ier. Dionisie de la Cetatea Albă – Ismail; Sf. Mc. Sofia şi cele trei fiice: Pistis, Elpis şi Agapis (Post)

18:00 Sfântul Maslu

(în continuare spovedanii)

18

S

Sf. Eumenie, ep Gortinei; Sf. Mc. Ariadna

18:00 Vecernia

(în continuare spovedanii)

19

D

Sf. Mc. Trofim, Savatie şi Dorimedont

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

Duminica după Înălţarea Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos);

Ap. Galateni 2, 16-20; Ev. Marcu 8, 34-38; 9,1

20

L

Sf. Mare Mc. Eustatie cu soţia sa Teopisti şi fiii lor Agapie şi Teopist

18:00 Vecernia

(în continuare spovedanii)

21

M

†) Sf. Dimitrie, ep. Rostovului Sf. Ap. Codrat;

Sf. Prooroc Iona

---

22

M

†) Sf. Sfinţit Mucenic Teodosie de la M-rea Brazi;

Sf. Mc. Foca, Isaac şi Martin (Post)

18:00 Rugăciunea lui Iisus

(în continuare spovedanii)

23

J

Zămislirea Sf. Ioan Botezătorul; Cuv. Xantipa şi Polixenia

18:00 Vecernia cu Litie

(în continuare spovedanii)

24

V

† Sf. Siluan Atonitul; Sf. Mc. Tecla; Cuv. Coprie;

Sf. Rupert si Virgil, episcopi de Salzburg (Post)

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

25

S

† Sf. Serghie de Radonej; Cuv. Eufrosina; Cuv. Pafnutie egipteanul

18:00 Vecernia

26

D

Sf. Ap. şi Ev. Ioan, Cuvântătorul de Dumnezeu; Sf. Chiril şi Maria; †) Sf. Voievod Neagoe Basarab

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată); Ap. 2 Cor. 9, 6-11; Ev. Luca 5, 1-11

27

L

† Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul; Sf. Mc. Calistrat; Sf. Mc. Epiharia; Sf. Ap. Marcu

18:00 Vecernia

28

M

† Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Varuh; Sf. Mc. Pimen

---

29

M

Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Gudelia, Trifon

şi Petronia (Post)

18:00 Rugăciunea lui Iisus

30

J

Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, ep. Armeniei; Sf. Mc Ripsimia şi Gaiani

18:00 Vecernia cu Litie

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Toate slujbele au loc la Așezământul Bisericesc (Kastelburgstr. 84-88, 81245 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici