Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

La 29 ianuarie 2017 a avut loc prima Sfântă Liturghie Arhierească din orașul Frankfurt am Main. Preasfințitul Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, Arhiereu Vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului a poposit în tânăra parohie cu hramul „Sfântul Apostol Bartolomeu” din orașul Frankfurt am Main, a slujit Sfânta Liturghie și a predicat credincioșiilor prezenți. Preasfinția Sa a binecuvântat începutul de drum al parohiei păstorită de părintele iconom stavrofor Mircea Deac și a transmis un cuvânt și din partea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Serafim Joantă, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Sofian a subliniat importanța unității parohiale în jurul tradiției ortodoxe iar comunitatea formată, să fie o comunitate preocupată de tema cea mai importantă a oricărui ortodox, mântuirea sufletului.

Parohia „Sfântul Apostol Bartolomeu” este un proiect vechi al Arhiepiscopiei Germaniei care a ajuns la împlinire prin implicarea multora și prin strădania părintelui Mircea Deac. Proiectul înființări unei parohii românești în Metropola locuită de peste 10.000 români a demarat în noiembrie 2012 iar în luna decembrie 2016, prin amabilitatea Bisericii Evanghelice din Frankfurt a fost identificat spațiul necesar slujirii duminicale, conforme cu rânduiala ortodoxă, în cadrul Parohiei Evanghelice „Sfânta Treime” de pe strada Funckstrasse, numărul 14, din imediata apropiere a Târgului Internațional din Frankfurt (Messe Frankfurt). Parohiei noastre i-a fost închiriată sala de festivități a parohiei evanghelice, sala având o suprafață de 250 mp.

Alături de Preasfințitul Părinte Sofian a slujit părintele protopop Ștefan Anghel de la parohia din Offenbach am Main, părintele diacon George Țapciuc de la Centru Bisericesc din Munchen și părintele arhidiacon Gavril Gemănaru de la parohia din Offenbach am Main. Părintele protopop Ștefan Anghel este unul din cei mai vechi clerici ai Arhiepiscopiei Germaniei, care a trecut în revistă începutul parohiei din Offenbach de acum peste 40 de ani și dezvoltarea parohiei din Offenbach, parohie de elită a Arhiepiscopiei Germaniei care deține locaș propriu de slujire și alte spații adiacente unde se desfășoară mai multe proiecte. Până de curând credincioșii din zona Frankfurt aveau doar parohia din Offenbach în apropiere, parohia care a devenit neâncăpătoare pentru afluxul masiv de români din această parte a Germaniei.

Ziua s-a încheiat cu o agapă la care au rămas mare parte dintre participanți și care a fost prilej de bucurie și continuare a discuțiilor dintre Arhiereu și enoriașii parohiei „Sfântul Apostol Bartolomeu” din Frankfurt. Preasfinția Sa a mulțumit și pastorului Tobias Völger, parohul parohiei evanghelice „Sfânta Treime” care găzduiește parohia noastră, prezent la evenimentul de astăzi.

 

 

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Toate slujbele au loc la Așezământul Bisericesc (Kastelburgstr. 84-88, 81245 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici