Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Membrii parohiei Sfântul Calinic de la Cernica - Ingolstadt au trăit duminică 19.02.2017 momente deosebite. La Sfânta Liturghie au participat numeroși credincioși care s-au rugat împreună cu PS Sofian Brașoveanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului. La sărbătoare au fost prezenți și zeci de copii care sunt o bucurie a comunității noastre vii. Ierarhul a fost înconjurat la slujbă de un sobor de clerici format din:

Pr. Iulian Mihai, Pr. Ciprian Suciu, Pr. Mihai Baku, Pr. Alexandru Roșu, Pr. Cătălin-Ioan Pintilie, Arhidiac. Chiril Socaciu, Diac. George Țapciuc și Ierod. Filotei Gherman.

În cuvântul rostit, Părinte Episcop le-a vorbit celor prezenți despre învățăturile desprinse din textul biblic citit în Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (Matei 25, 31-46). Pentru început, a subliniat că Dumnezeu așteaptă ca omul să facă un pas spre El pentru ca apoi Dumnezeu să facă o sută de pași în întâmpinarea lui. Vorbind despre rugăciune, părintele duhovnicesc le-a transmis foarte frumos credincioșilor că un dialog al omului cu Dumnezeu nu trebuie să fie o continuă cerere, o atitudine crispată, ci trebuie să fie pur și simplu o stare de dialog cu Dumnezeu, dar și o ascultare a ceea ce Dumnezeu vrea să ne șoptească.

Dacă oferim ajutor celor care au nevoie ajutăm la propovăduirea Evangheliei, a explicat ierarhul: Orice om din lumea aceasta este un om pentru care a venit Domnul Iisus Hristos în lume. Mântuitorul îi socotește frați ai Lui pe cei care lucrează în numele Evangheliei și pe cei care, lucrând în numele Evangheliei, ajung și în situații dificile, în situații de lipsă. Ajutându-i pe aceștia, noi practic ajutăm la propovăduirea Evangheliei. Pentru că un om care trăiește departe de Dumnezeu este pe de o parte frate cu Hristos prin umanitate, dar nu este frate cu El prin modul lui de viață. Deci, este vorba de o frățietate mai diluată, de o apropiere minimală. Când Domnul Hristos Se identifică cu cineva Se identifică tocmai cu oamenii care înțeleg sensul pe care Dumnezeu vrea să îl dea vieții lor și trăiesc conform acestui sens. Grija lui Dumnezeu este lucrarea mântuirii, adică apropierea noastră de El, apropiere conștientă care să implice o viețuire a noastră pe măsura conștiinței pe care o avem. Și atunci toată raportarea noastră la ce e în jur se schimbă.

În atenția Episcopului au intrat și copiii. În omilia sa, PS Sofian Brașoveanul a insistat pe ideea că cei mici nu vor părăsi biserica dacă Îl simt pe Dumnezeu în viața lor. Noi, clericii, avem veșmintele pentru ca prin modul în care slujim să fie perceput Dumnezeu. Acest rol îl au și icoanele, cântarea, tămâia, pictura, pentru ca prin toate acestea simțurile noastre să fie conduse tot mai mult spre Dumnezeu, să-L înțelegem pe Dumnezeu. Și lucrul acesta se întâmplă și cu copiii. Dacă ei simt ceva, trăiesc ceva din Dumnezeu în biserică atunci nu o vor părăsi. Orice om este un căutător al frumuseții și se simte împlinit acolo unde găsește frumusețe. Dacă cei mici găsesc frumusețe și iubire în biserică acolo unde sunt părinții lor își vor dori să fie acolo, a spus Preasfinția Sa.

De asemenea, credincioșii au fost îndemnați să reflecte la legătura lor cu Dumnezeu. Raportarea noastră la Dumnezeu trebuie să ne-o asumăm conștient și consecvent. Să nu facem ceea ce facem dacă ne-a spus cineva, ci să ne punem serios problema credinței, a locului, a sensului nostru în lumea aceasta. Dacă ne punem aceste întrebări și căutăm răspunsul în viața noastră atunci sigur trăim altfel. Vă îndemn din tot sufletul să vă adresați aceste întrebări și postul să fie și o perioadă de gândire profundă la propriul sens în lumea aceasta astfel ca asumându-ne postul să ne putem bucura la Paști de Învierea Domnului Iisus Hristos, a mai evidențiat ierarhul.

 

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel ne-a făcut o mare bucurie și ne-a dăruit un fragment din moaștele Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ocrotitorul parohiei noastre. Credincioșii se vor putea închina în curând la sfintele odoare. La finalul predicii, Preasfințitul Părinte Sofian a mulțumit Patriarhului României.

Tot cu acest prilej, Pr. paroh Iulian Mihai a declarat că îi este recunoscător Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române pentru această binecuvântare de a-l avea așa de aproape pe Sf. Ier. Calinic de la Cernica. Mulțumiri au fost adresate și Părintelui Episcop pentru slujirea și cuvântul deosebite.

Nu în ultimul rând, cuvinte de bine au fost transmise și părinților slujitori, Monahiei Marina de la Centrul mitropolitan care s-a implicat în atelierul de icoane, Consulatului General München reprezentat de Dna Laura Moise, familiei Dr. Alfred Lehmann pentru sprijinul acordat, dar și credincioșilor prezenți care au participat la acest eveniment deosebit din viața parohiei.

După Sfânta Liturghie a urmat întrunirea lunară a Consiliului parohial. Lucrările ședinței au fost prezidate de Preasfințitul Părinte Sofian și au fost prezenți: Preot Iulian Mihai, Domnul Gheorghe Marian, Domnul Ciolpan Ioan, Domnul Botezatu Radu, Doamna Gabor Mihaela, dar și Domnii Peter Vasile și Toma Laurențiu în calitate de noi membri. Din partea administrației Mitropoliei noastre a participat Arhid. Chiril Socaciu.
Au fost dezbătute mai multe probleme administrative ce țin de bunul mers al parohiei.

Articol preluat de pe site-ul oficial al Parohiei Ingolstadt. 

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Toate slujbele au loc la Așezământul Bisericesc (Kastelburgstr. 84-88, 81245 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici