Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE
1

S

Scoaterea Sf. Cruci; Sf. 7 fraţi Macabei, împreună cu mama lor Solomoni şi dascălul lor Eleazar (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

2

D

Aducerea moaştelor Sf. Mc. Ştefan; Dreptul Gamaliel

Binecredinciosul Împărat Justinian (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor); Ap. I Corinteni 1, 10-17; Ev. Matei 14, 14-22.

3

L

Cuv. Isachie, Dalmat şi Faust; Sf. Salomeea mironosiţa; Cuv. Teodora din Tesalonic (Post) 08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

4

M

Sf. 7 tineri din Efes; Cuv. Mc. Evdochia (Post)

---

5

M

† Cuv. Ioan Iacob Hozevitul; Sf. Mc. Evsignie;

Sf. Nona, mama Sf. Ier. Grigorie Teologul;

Sf. Ier. Fabian, episcopul Romei (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia cu Litie

6

J

† Schimbarea la Faţă a Domnului

(Dezlegare la peşte)

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

7

V

† Cuv. Teodora de la Sihla; Sf. Mc. Dometie Persul (Post) 08:00 Utrenia
18:00 Sfinţirea Apei

8

S

Sf. Emilian mărturisitorul; Sf. Mc. Leonid, Stirachie şi Miron; Sf. Miron din Creta (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

9

D

Sf. Ap. Matia; Sf. Mc. Antonin (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare-potolirea furtunii);  Ap. I Cor. 3, 9-17; Ev. Matei 14, 22-34.

10

L

Sf. Mc. Lavrentie arhidiaconul, Xist şi Ipolit (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

11

M

† Sf. Nifon, patriarhul Constantinopolului;

Sf. Mc. Evplu arhidiaconul (Post)

---

12

M

Sf. Mc. Fotie şi Anichit; Sf. Pamfil (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

13

J

Mutarea moaştelor Sf. Maxim Mărturisitorul (Odovania Praznicului Schimbării la Faţă; post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

14

V

Sf. Prooroc Miheea; Sf. Mc. Marcel şi Ursichie (Post) 08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

15

S

† Adormirea Maicii Domnului

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

16

D

Sf. Mahramă a Domnului; † Sf. Mc. Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ştefan, Radu şi Matei, şi sfetnicul Ianache;

† Cuv. Iosif de la Văratec

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunatecului);  Ap. 1 Cor. 4, 9-16; Ev. Mt. 17, 14-23.

17

L

Sf. Mc. Miron, Straton, Ciprian şi Tirs 08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

18

M

Sf. Mc. Flor şi Lavru; Sf. Polien

---

19

M

Sf. Mc. Andrei Stratilat; Sf. Timotei şi Agapie; Sf. Tecla (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

20

J

Sf. Prooroc Samuel; Sf. Mc. Eliodor şi Sever

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

21

V

Sf. Ap. Tadeu; Sf. Mc. Vasa; Sf. Isaac şi Rebeca;

Sf. Mc. Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul şi Venust (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

22

S

Sf. Mc. Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu şi Or

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

23

D

Sf. Mc. Lup; Sf. Mc. Irineu, episcop de Lugdunum;

Sf. Calinic patriarhul

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv); Ap. 1 Cor. 9, 2-12; Ev. Matei 18, 23-35

24

L

Sf. Mc Eutihie şi Taţian; Sf. Cosma Etolianul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

25

M

Aducerea moaştelor Sf. Ap. Vartolomeu; Sf. Ap. Tit

---

26

M

Sf. Mc. Adrian şi Natalia; Sf. Atic (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

27

J

Cuv. Pimen; Sf. Mc. Eutalia; Sf. Fanurie şi Osie; Sf. Monica

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

28

V

Cuv. Moise etiopianul; Sf. Mc. Diomid;

Sf. Ana proorociţa (Post)
08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

29

S

Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul (Post)
10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

30

D

Sf. Ier. Alexandru, Ioan şi Pavel cel Nou; Cuv. Fantin;

†  Sf. Ierarhi Varlaam, Mitropolitul Moldovei şi Ioan de la Râşca şi Secu, episcopul Romanului

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 12-a după Rusalii (Tânărul bogat); Ap. 1 Cor. 15, 1-11; Ev. Matei 19, 16-26

31

L

Punerea în raclă a Brâului Maicii Domnului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici